WTF?
     
Бананова ферма під Броварами (Відео)

У с. Рожни, що в Броварському районі, живе чоловік, який вирощує незвичні рослини для нашої кліматичної зони. У січні команда "At Brovary" опинилась посеред пишних тропіків. Ананаси, папайя, банани, кавові й, навіть, томатні дерева  - це далеко не повний список рослин, які ростуть у його теплиці. Але що ж це за диво-теплиця? Це винахід нашого героя, про який він сам розповість. Окрім того, він покаже нам дерево-сад.

 Патій Анатолій Васильович - справжня знаменитість. Про його діяльність знімають передачі, пишуть статті. Нам було цікаво, з чого все починалось, що керувало нашим героєм, як він зміг оминути "вітряки", і, найцікавіше, як виростити дивовижне дерево вдома. Теплиця пана Патія розташована на території його подвір'я. Шлях до неї лежить через будинок господаря. Пройшовши через перший поверх, команда "At Brovary" опинилась у субтропіках. Якщо брати до уваги, що надворі зима, то складається враження, що ми за декілька хвилин перенеслись до сонячної Іспанії, усюди лимони, апельсини, грейпфрути, мандарини. Відверто кажучи, ми очікували що буде тепліше, але цитруси не люблять спеку. Попри те, що батареї в теплиці були відключені, термометр показував +15. З одного боку росли дерева, з іншого - стояли горщики, стакани, обрізані пляшки з черешками.

 

- Берете участь у виставках...

- А як же! І виставки, і просто так подорожуємо. Те, чим я займаюсь, дозволяє їздити усім світом. Цей бізнес не потребує тяжкої праці, але люди не хочуть цього знати. Тут перебувало понад сто тисяч людей (і не лише тут, у мене три таких теплиці). Ми активно доглядаємо за рослинами три місяці на рік, інші - подорожуємо, проводимо час у своє задоволення.

 Отже, зараз ви знаходитесь у теплиці-термосі, зараз тут +15 (до речі, ми в 15 разів менше платимо за газ, ніж усі інші, будинок також побудований за цією технологією, яка запатентована в Німеччині)...

- Ви самі її розробили?

- Повністю, запатентував у 1995 році, вже продав 708 патентів. -  Виявляється, звичайні теплиці витрачають близько 70% відсотків тепла. На їхні дахи не повинен потрапляти сніг, інакше вони складуться. На даху теплиці пана Анатолія сніг лежить без усякого ризику.

 

- Наш бізнес - саджанець. - Його пан Анатолій продає за 100 гривень, а готове дерево коштує 5-10 тисяч гривень. Іноді клієнти не бажають чекати пару років, поки виросте дерево. У такому випадку пан Анатолій зрізає кору на великому дереві та прищеплює на місці зрізу велику гілку, за пару місяців гілка пускає коріння. Тоді її можна відрізати й пересаджувати в горщик.

- Я вивів сорти, які мають широкий листовий апарат, гарно ростуть в кімнаті, дають кілограмові плоди... Це все для кімнат і зимових садів... Мої лимони квітнуть у місячному віці, але поки не виросте 50 листів, квіти потрібно обривати, щоб дерево плодоносило. Дерева приносять плоди постійно, ось ви бачите - тут зав'язь, тут квіти, тут плоди.

 У теплиці то тут, то там нам траплялися дерева-сади, на різних гілках одного - висіли лимони, апельсини, мандарини. Ніякого дива, пояснює Анатолій Васильович, усі цитрусові дуже добре прищеплюються. Анатолій Васильович вирощує дерева з відростків, адже це швидше, ніж пророщувати сім'я.

Теплиця 1 (субтропіки)

 Далі ми опинились у справжніх тропіках. У другій теплиці значно тепліше, адже тут ростуть ананаси, банани (до речі Анатолій Васильович селекціонував найменший вид банану та найбільший - ананасу, плоди сягають до 15 кг). Пан Анатолій продає дерева, які вирощує, окрім того, між ним і його покупцями можливий товарообіг. Наприклад, у нього можна купити відросток, який через певний час також дасть відростки. Якщо поставити справу на потік, можна розмножувати черешки й продавати їх Анатолію. Йому для вирощування необхідна колосальна кількість.

 Цікаво, що Анатолій Васильович має достатньо вільного часу, він запевняє, що для успіху не потрібно тяжко працювати, необхідно тільки розумно використовувати знання.

- Я працюю три місяці на рік, в інший час, переважно, подорожую з дружиною. - За словами агронома вирощування екзотичних рослин займає набагато менше часу, ніж, наприклад, його односельчани витрачають на вирощування картоплі.

- Ананаси я примушую квітнути, у травні заливаю в розетку карбід кальцію (розчиняю грудочку у воді), і рослина випускає цвітонос. - За словами Анатолія Васильовича, найлегше й водночас найскладніше вирощувати папаю. Це дерево для лінивих садівників, росте саме й дуже швидко. Але потрібно дотримуватись умов, головне - постійно тримати рослину в теплі, також не можна часто її поливати.

- Тут був посаджений один банан (Київський карлик), і він отак поліз під землею, зрозуміли? Зараз їх три.

- Як полуниця множиться...

- Так, ще попробуй вивести його. Як хрін, посадив раз і спробуй вивести - 20 метрів корінь у глиб росте... Он ще лізуть із землі... Бананове коріння може сягати п'яти метрів, тут бачите, затоптали землю, тож він може метра півтора буде, а так банан це трава - плодоносить - зрізав, плодоносить - зрізав.

Теплиця 2 (тропіки)

  Рекламою агроному служать рослини, покупці самі знаходять його (поки ми робили сюжет, до нього приїхав покупець, який хотів придбати дерево). Окрім того, діяльність пана Анатолія активно висвітлюють ЗМІ, він часто проводить екскурсії. Тож Анатолій Васильович - людина популярна. Вартість екскурсій для різних груп людей різна. Для дитячих груп - вартість дитячого квитка - 35 грн. В цьому випадку два дорослих квитка йдуть безкоштовно. Для групи дорослих людей в кількості більше 10-ти чоловік вартість квитка вам обійдеться в 40 грн. з чоловіка. До пана Анатолія приїжджають і сім'ї. В такому випадку вартість дорослого квитка сягатиме 50 грн., а діти насолоджуються екзотичними рослинами безкоштовно. Безкоштовно Анатолій Васильович проводить екскурсії для людей з обмеженими можливостями.

 Вдячні люди викладають фото рослин, які придбали в садівника, у соцмережі. На цих світлинах лимон, який два роки тому Анатолій Васильович подарував власниці, але тоді він уміщався у пластиковому стакані. Тепер це міцне дерево, яке плодоносить.

Команда "At Brovary" не втрималась і також придбала саджанці лимону та інжиру. Отже, сподіваймося, що і в нас скоро виростуть дерева.