WTF?
     
Прес-тур команди "At Brovary" у Верховну Раду України (Відео)

У рамках однієї з програм USАID та проекту фонду "Східна Європа" броварські ЗМІ отримали запрошення на дводенний прес-тур до ВРУ. Згідно з цими ініціативами було обрано 8 депутатів, за кожним з яких закріплений модельний округ. Суть проекту - якомога краще налагодити співпрацю між нардепом та громадянами. Зокрема передбачаються "віртуальні приймальні", де розглядатимуться електронні петиції. Можна буде побачити на якій стадії опрацювання вона перебуває (розглянута, неперевірена тощо). Ще одна з ініціатив Програми USAID РАДА - відвідання регіональних ЗМІ Парламенту. Згодом, ця практика планується запроваджуватися для всіх модельних округів.  

 Після виборів було дуже багато негативних відгуків від громадян, тож нардепи самі зацікавлені, щоб їхню роботу роздивились "під мікроскопом" - з камерами й диктофонами. Таким чином, вони намагаються стати ближчим й зрозумілішими для виборців. Стати зрозумілішим для Броварського району прагнув мажоритарникПавло Різаненко. Хоча, забігаючи наперед, зазначимо, що нам вдалось поспілкуватися не лише з ним. Нашим "гідом" по ВР була помічниця нардепа Ірина Лісова, яка допомагала на перших порах зорієнтуватися, як на місцевості, так і в ситуації. Отже, як це було.

На перший погляд

Несмак і розхлябаність

 Під ВРУ пікетують криворіжці. Люди вимагають перевиборів для свого міста. За важкими дверима будівлі Парламенту крики стихають. Зважаючи на те, що ми оптимісти, з упевненістю можна сказати, що спочатку засідання сесійна зала була наполовину повною. Ю. Тимошенко назвала Раду тихим болотом, у той час коли країна бурлить. Нашим журналістам навпаки здалось, що це піонерський табір: мало того, що діти подекуди одягнені у перше-ліпше, але й поводяться без нагляду, як заманеться. 

  

 Насамперед, в очі кидається несмак. Люди часто не розуміють, що вони на роботі, яка також передбачає стриманість в одязі. Нардепи чомусь демонструють свій патріотизм речами, проте нам було би приємніше дивитися на доречно вбрану людину, яка показує не вбрання, а плоди своєї праці. Та чомусь дехто вважає себе зірками телебачення. Несмак в усьому, тут тобі виснажене обличчя Савченко - символу незламності, бранки, що голодує; тут же новорічні ялинки - символ свят.

Герої для "вати"

 Близько 11-ї радикали, "Самопоміч", позафракційний Парасюк заблокували трибуну. Ну як заблокували? Погуркотіли, постукали, сходили перекусили, дали коментарі журналістам і знов як заблокували трибуну. А який сенс? Незабаром обід. Після засідання побаченого наживо, відчуваєш себе славнозвісною "ватою". 

  

 Річ у тому, що з екранів ми бачимо "вижимку", яка триває пару хвилин і здебільшого люди вважають, що так напружено відбувається все засідання. Ми зняли іншу картинку. Спочатку на трибуну виходили люди, які говорили не для присутніх, не для тих, хто голосуватиме, а для тебе, для того, хто перед екраном. Колеги у цей час телефонують, вітаються, вдивляються у планшети. Їм не цікаво, вони зайняті. Хоча, коли виступають однопартійці - аплодують.

 

 Отже, у гостьовій ложі скандують криворіжці. Трибуну заблоковано: потовклись, постояли - тихе життя. На пару хвилин ситуація загостюється, картинка відзнята (мається на увазі, у приміщенні сесійної зали, ми перебували саме там) - "герої" готові. Тобто, ми не беремося судити, як триває робота на закритих засіданнях, але там, де так багато камер, ще більше акторів (часто непереконливих). 

Обідня перерва

 Півдня минули. Депутати спускаються в буфет. Офіційно зйомка тут заборонена, це можна зрозуміти, адже прийом їжі - справа інтимна. Страви різноманітні, ціни невисокі, меблі, оздоблення в цілому дуже просте. Для тих, хто замовляє повноцінний обід стоять традиційні столики зі стільцями, для тих, хто прийшов випити кави (або просто не встиг) високі столи без стільців. І тут депутати не стільки їдять, скільки обговорюють якісь теми.

 Система як у "Макдональдсі": береш піднос, замовляєш, сам несеш на стіл, жодних офіціантів, хоча прибирати не треба, це зроблять за вас. Помити руки можна відразу при вході в буфет. Все просто.
Ми теж вирішили пообідати, попити кави. Замовивши обід, який би в броварських кафе обійшовся би нам біля 200 грн., в їдальні Верховної Ради України він коштує в декілька разів дешевше.
Недалеко від нас пив каву Мустафа Найєм. А ось з підносом до столику повз нас пройшов лідер кримських татар, народний депутат України - Мустава Джемілєв. Забіг в їдальню та відразу вибіг з неї Віктор Пинзеник. Ні Юлі Тимошенко, ні Луценка, ні Ляшка ми в їдальні не помітили. 

Засідання без камер 

На засіданні Комітету з питань податкової та митної політики ми побачили несподівано мирний процес. Тривало обговорення двох питань, суперечок не виникло. Тобто цивілізовані люди виконували свою роботу. 

Павло Різаненко

 Після засідання комітету ми поспілкувались з народним депутатом від Броварського району. Він докладніше розповів про ноу-хау - "віртуальна приймальня", прокоментував введення електронних реєстрів і прийняття бюджету на наступний рік.  

 Павло Олександрович схвалює та ініціює відкриття інформації. Це дисциплінує, адже часто депутати роблять лобістські запити. Доступність інформації такого роду для загалу, робить депутатів підзвітними, тобто дає виборцям ще один інструмент контролю.

 Що стосується прийняття бюджету П. Різаненко вважає, що він буде прийнятий на старій податковій базі, з певними змінами, яких вимагає МВФ.

 

День другий

 

Вперед у минуле

 Серед мітингарів поповнення. Тепер з криворіжцями протестують шахтарі. Останні вимагають виплат заборгованостей, окрім того, вони проти закриття шахт. У сесійній залі засідання розпочинається привітанням пластунів. Андрій Лузін звертається до присутніх з промовою, щоб символ добра спонукав політиків на необхідні, корисні вчинки. Пластуни ідуть і залишають Вифлеємський вогонь. 

 

 Зважаючи не те, що були досягнуті певні домовленості стосовно Кривого Рогу, Самопоміч дає згоду голосувати за порядок денний. Одні депутати закликають не закривати шахти, адже на Україні енергетичне ярмо; інші - говорять, що держава не може постійно утримувати дотаційні шахти.

  

 Однозначно можна сказати, що зарплату за зроблену роботу люди мають отримати. Але ми дійшли ще одного висновку: у держави не має стратегічного плану переходу на альтернативні джерела енергії. Увесь цей галас показав, що є потреба у робочих місцях, адже шахтарі повинні десь працювати, вміти виконувати іншу роботу. І це необхідність, цього вимагає час. 23-тє грудня продемонструвало, що усі розмови про клімат, усі висвітлення розробок сучасних винахідників  - у нашій країні, це, просто, роздуми на вільну тему.

 

Жодного дня без зради та ганьби

 Згодом у залі з'являється прем'єр. Арсеній Петрович шепочеться зі спікером. Потім щось пошепки обговорює з Луценком. У залі лунають вигуки: "ганьба!", після чого Яценюк ретирується.

 

Гра у вибачення

 Коли було проголосовано за перевибори в Кривому Розі, активісти почали так само голосно дякувати, як за день до цього протестували. На що спікер зауважив, що не потрібно ані скандувань, ані подяк - депутати, просто, виконують свою роботу. А от від Є. Соболєва дехто з присутніх вимагав вибачень за поведінку напередодні. На це нардеп відповів, що діяв у інтересах людей і перед правоохоронцями вибачився відразу. Далі "гілку вибачень" узяв Володимир Гройсман. Він присоромив усіх за поведінку, сам за всіх же й вибачився. 

Крим наш

 У кулуарах нам вдалося взяти коментар у лідера Меджлісу кримськотатарського народу. Зважаючи на те, що поточний договір на постачання електроенергії до Криму з Росії добігає кінця, необхідно вкладати - новий. Рефат Чубаров вимагає, щоб у новому документі, його батьківщина називалась окупованою територією України, адже минулого разу чиновники поставили підпис у договорі, де йдеться, що Крим - федеральний округ Росії. Для кримських татар це не припустимо. Р. Чубаров підкреслив, що якщо влада не дослухається до татар, це вважатиметься зрадою і здачею інтересів усієї України.  

 

 Окрім того, Рефат Абдурахманович підтвердив, що морська блокада півострову можлива. Імовірно вона почнеться навесні наступного року.

- Є дуже багато ідей та ініціатив. Деякі з них здаються мені майже фантастичними, проте хлопці над ними працюють, адже технічно вони можуть бути здійснені.

Прекрасне поруч 

 

 У коридорі тим часом влаштовують виставки. Наразі демонструють - дві: художника, який обрав котячу тему, й діток зі Сходу, які виготовили невеличкі витвори мистецтва. Стосовно дитячої виставки нам дав коментар її організатор, волонтер - Максим Потапчук.

- Виставка проходить у рамках волонтерського проекту "Вишиті мрії", метою якого є допомога дітям, які зазнали війни. На виставці представлені роботи діток з Горлівки, світлини маленьких вимушених переселенців, вироби зі зруйнованих шкіл міста, роботи, зроблені дітками з обмеженими фізичними можливостями. Усі охочі можуть придбати те, що сподобається. Гроші з виставки підуть на закупівлю матеріалів для дитячої творчості.

 

 На першому поверсі нардепи зупиняються перед книжками з дуже промовистими назвами.

 

P.S.

"Сумно і невесело"

 Спостерігаючи за тим, що відбувається в Раді, ми не раз згадали ці слова Квітки-Основ'яненка. З іншого боку, зрозуміло, що це лише перша спроба. Можливо наступного разу нам будуть зрозумілішими мотиви, вчинки - поведінка в цілому. У будь-якому разі, це надзвичайно корисний досвід, не лише для журналістів "At Brovary" - на сам перед для наших читачів. Принаймні ми на це сподіваємось.