WTF?
     
Для реабілітації тяжкопоранених бійців АТО забракло місця

 Броварська клініка "Нодус", яка рятує і відновлює "найважчих" бійців АТО знов опинилась у центрі уваги. Нагадаймо, що з серпня 2014 року там реалізується її власний благодійний проект, спрямований на спеціалізовану індивідуальну нейрореабілітацію людей з черепно-мозковими травмами, порушеннями опорно-рухового апарату, спінальними травмами. За словами волонтерки, Інни Данченко для вертикалізації у клініці лише дві палати, а це катастрофічно мало для тяжкохворих. 

 Науково-практичний центр орендує палати й додаткові приміщення в броварській лікарні, але і цього замало., тому фахівці "Нодус" часто змушені проводити процедури в коридорі. Активістка звинуватила у відмові надати додаткові приміщення для тяжких пацієнтів головного лікаря, Валентина Багнюка. Волонтери вважають неподобством таке ставлення до бійців. Тим часом, меру закидають пасивність й навіть небажання сприяти вирішенню проблеми. 

 Отже, це стало приводом скликання прес-конференції на яку прибули опоненти. Зі зрозумілих причин, зустріч була емоційною. Активісти, стверджували, що закордонні клініки відмовляються безкоштовно рятувати українських воїнів, тому необхідно усіма силами сприяти тим, хто бере на себе цю відповідальну ношу.

У свою чергу, директор "Нодус", Олександр Кулік заявив, що втілити проект у життя фахівці змогли за сприяння Броварської міської ради та БЦРЛ. Було виділено та облаштовано палату.

- Коли починали цей проект, думали, нас підтримає все суспільство і в інших регіонах такий вид роботи продублюють. Однак в Україні не створено жодного подібного державно-приватного партнерства, тому до нас звідусіль і їдуть. - Попри те, що броварський голова готовий посприяти виділенню кімнат для реабілітаційного центру в приміщенні басейну дев'ятої школи, директор "Нодус" запевнив, що питання про розширення не стоїть. Практично припинилося спонсорування, тому О. Кулик попросив активістів не зловживати добротою ані центру, ані Броварів, адже тиск і вказування на помилки не додають ентузіазму. 

- Не можна перетворювати міськрайонну лікарню у всеукраїнський шпиталь, а нагальну потребу країни вирішувати за рахунок одного підприємця і одного міста, - наголосив О. Кулик. Тим часом клініка продовжує ставити на ноги тяжкопоранених. За рік в "Нодус" безкоштовно виходили 63 бійця, на черзі - 68.  

 

 Під час обговорення ситуації, присутні згадали про колишній броварський пансіонат "Біла дубрава". Приміщення згодилося б для облаштування реабілітаційного центру, проте, наразі, воно, навіть, не на балансі міста. До того ж, багато часу піде на його відновлення. Ще слід зауважити, що тяжкохворі практично не транспортабельні. 

 Зустріч опонентів не розв'язала ситуації, більшість присутніх заходилася шукати придатне місце в лікарні. Активісти розглянули всі можливі приміщення, і зупинилися на холі. Проте такий варіант відкинув, головний лікар, В. Багнюк, пославшись на перевіряючі інстанції, він наголосив, що це порушення належних правил експлуатації. На прес-конференції він запевняв, що "хірургічне відділення переповнене, і місця для окремого кабінету для вертикалізації немає", що лікарня не пристосована для подібних процедур. 

 

 Активісти намагались відстояти дві палати, де вже реабілітують воїнів. За годину сварок компромісу не знайшли. За два дні, після подібного обговорення головного лікаря було госпіталізовано в інститут серцево-судинної хірургії.

 20 листопада голови міської і районної рад прийняли рішення виділити для співпраці лікарні й "Нодус" кабінет ЛФК. Реабілітаційному центру необхідно написати заяву, яку розглядатимуть міська та районна комісії. Рішення затвердять відповідні сесії. 

  З упевненістю можна сказати, тільки те, що така ситуація не виникла, якби питанням зайнялись на державному рівні відразу. Лише нещодавно у МОЗ створено окремий відділ медичної реабілітації та паліативної медицини. "Розробкою наукових програм, протоколів реабілітації, медичним керівництвом реабілітаційних закладів займаються дев'ять науково-дослідних установ... Клінічну базу становлять 11 лікарень відновного лікування – усього 1 тис. 888 ліжок".  Також до них приєдналися обласні госпіталі інвалідів війни, це 7 тис. 248 ліжок. Долучилися 7 фізіотерапевтичних лікарень з понад 12 тисячами ліжками, відомчі санаторно-курортні заклади. 

 Отже, сподіваймося, що в найближчий час ситуація зміниця на користь наших захисників.  

 Статтю підготована за матеріалами видання "Маєш право знати", Центру досліджень соціальних комунікацій. 

Використані світлини видання "Маєш право знати".