WTF?
     
Круглий стіл "Відставка Сапожка: за і проти"

  Вибори минули, нових легітимних представників народу нарешті обрали, але, як завжди в нас це буває, далеко не всі задоволені результатами. Нагадаємо, броварчани більшістю голосів (47,8%) обрали новим міським головою Ігора Васильовича Сапожка. Він ще не встиг повністю взятися до своїх службових обов’язків, а деякі мешканці міста вже подумують, як би вкоротити термін його «служби».

Практика відсторонення мера для броварчан не є новою. Так у липні 2008 року 38 голосами з 42 мер Броварів Антоненко В. О. був усунутий від керування містом. Цікаво, що на попередніх виборах 2006 року його підтримувала партія Єдність, так само як і нашого чинного мера Сапожка на виборах 2015 року.  

Поки конфлікт думок ще не досяг свого апогею, в середу 5 листопада броварчанам було надано змогу висловити свої думки з приводу відставки чинного мера під час круглого столу на тему "Відставка Сапожка: за і проти". Захід був організований депутатами від «ДемАльянсу», зокрема Аліною Дяченко.

  Броварчани не змогли залишитися осторонь цього питання, тому на відкриту дискусію приходили разом із своїми друзями та навіть рідними. Небайдужі броварчани почали збиратися ще задовго до початку бесіди і не припиняли підходити протягом усієї дискусії. Завітали на захід і депутати місцевої ради: Аліна Дяченко, Андрій Саук, Олег Берестовий, Сергій Батюк. Кандидат на посаду міського голови Броварів Віктор Малофієнко також долучився до бесіди.

  Дискусія розпочалася з вступного слова ведучої – новообраного депутата від «ДемАльянсу» Аліни Дяченко. Крім того, що вона детально пояснила тему та мету бесіди, Аліна також наголосила на тому, що деякі присутні на дискусії неправильно зрозуміли назву заходу:

  - Багато хто сприйняв нашу ініціативу провести круглий стіл, як заклик до відставки… Ми сьогодні запрошували усіх насамперед на дискусію, бо, як бачите, у нас є пункти «за» і «проти». Ми би хотіли, щоб сьогоднішній захід став першим і започаткував у Броварах традицію нової політики, політики, коли ми не боїмося складних запитань, не боїмося про них говорити.

  Як зазначила Аліна, таким чином броварчани вчилися не лише обговорювати складні та важливі питання, а й слухати один одного. Після короткого вступного слова бесіда перетікла до юридичного русла, і розмова зайшла взагалі про можливість відставки чинного мера. Як виявилося, згідно з Статтею 79 ЗУ «Про місцеве самоврядування», відкликати Сапожка з посади мера можливо, але лише через рік.

  - Народна ініціатива може бути застосована не раніше ніж через рік з набуття ним (мером) повноважень. Але ми маємо пам’ятати, що такий інструмент впливу у громади є, - додала Аліна.

  Проте негайна відставка мера неможлива* не лише з юридичної причини. Ускладнюють цей процес і новообрані депутати: ймовірність, що потрібні дві третини депутатів міськради проголосують за відкликання Сапожка з посади мера, достатньо мала (потрібно 24 з 36 депутатів). Аліна Дяченко також вказала на непопулярність такої думки серед самих обранців:

  - Політичні сили, яких ЗМІ назвали демократичними, (БПП «Солідарність», «Самопоміч», «Свобода», «ДемАльянс», «Батьківщина») неодноразово заявляли, що вони підтримувати відставку мера жодним чином не збираються… Вони говорять, що вибір броварчан треба поважати.

  Після того розпочалася найгарячіша частина усього заходу. Броварчани активно обговорювали всі за та проти відставки чинного мера. Доходило навіть до запеклих суперечок. Хоча спочатку все було досить-таки спокійно. Андрій Качор поділився власними аргументами за відкликання Сапожка, серед яких, перш за все, виділив підтримку режиму Януковича та порушення прав. Крім того, броварчани вказали на порушення мером Конституції України, його корупційні дії та схеми, зловживання своїми повноваженнями. Згадали також публікації у ЗМІ про можливі кримінальні злочини Сапожка. Цей пункт викликав суперечки в залі: одні стверджували, що провина не доведена, а інші, - що мер не спростував жодну з цих публікацій, а тому їх текст можна вважати правдивим.

  Після аргументів «за» перейшли до аргументів «проти». Хоча суперечки лише продовжувалися, та все ж вдалося порозумітися та виділити основні пункти проти відставки. Ось тут до розмови долучилася дружина вбитого у зоні АТО бійця:

  - Я вдова. Мій чоловік загинув у зоні АТО. Ніхто, крім Ігора Васильовича, не запитав мене, чим можна мені допомогти. Сапожко особисто приїхав і зайнявся мною. І по сьогоднішній день займається. Рік пройшов. Всім родичам, у яких чоловіки загинули під час АТО, він телефонує і питає, як і чим можна допомогти.

  Згадали присутні також і про чисте місто, порівняно з іншими населеними пунктами. Але найголовнішим аргументом проти відставки Сапожка все ж виявився той факт, що ще зарано: і юридично, і фактично, - адже мер ще навіть не приступних до своїх обов’язків і не встиг нічогісінько зробити. Та й закон не дозволяє вирішити цю проблему тут і зараз. Броварчани згодилися й на те, що цифра 47,8% виборців все ж досить вагома, а тому вибір громадськості треба поважати. Також лунала думка, що з одного боку підтримавши чинного мера, а з іншого підтримавши опозиційні до мера сили (в міськраду потрапили не більше 8 депутатів з 36, яких можна віднести до безперечних прихильників І. Сапожка), громада міста дала можливість депутатам міськради контролювати дії мера, певним чином висловивши йому недовіру  Віктор Малофієнко, який на цих виборчих перегонах змагався за посаду мера, наголосив ще й на тому, що, перш за все, змінити потрібно заступників мера:

  - Я також балотувався на посаду міського голови тому ставлення до Сапожка у мене відповідне… Знімати Сапожка з посади зараз я вважаю не доцільно, бо тільки-но завершилися вибори… Я був проти Сапожка, але люди його вибрали. Їх вибір треба поважати. По-друге, обов’язково треба міняти його команду та заступників, зокрема… Єдине звернення до новообраних депутатів: Сапожко, ймовірно, буде пропонувати своїх кандидатів, а Ви запропонуйте своїх людей, але не «своїх», а фахівців.

  Обговорення усіх за та проти робота кропітка та важлива, а тому й затягнулася на деякий час. Дискусія видалася тривалою та продуктивною. Коли аргументи все ж скінчилися, присутні перейшли до прогнозування можливих сценаріїв подальшого розвитку ситуації. Найдовше дискутували про, так званий, Третій Майдан у нашому місті. Та скільки броварчани не сперечалися б, на одному їх думки все ж зійшлися: у час війни категорично не варто влаштовувати революцію у своєму місті.

  Броварчани погодилися, що відставка мера - це не нагальна справа. Починати треба з оновлення заступників міського голови та секретаря міськради. Влада міста має бути прозорою, а громада активною. Своїм баченням результатів круглого столу Аліна Дяченко вже поділилася на своїй сторінці у соціальній мережі.

  Дискусія з громадою для Броварів була новинкою, і, здається, вдалою. Броварчани пробували навчилися слухати та поважати вибір і думку один одного. Організатори запевняють, що це був лише перший крок на шляху до нової політики, і такі дискусії лише продовжуватимуться, адже нам ще є про що поговорити. Може невдовзі Бровари стануть більше схожим на місто мрії, таким яким усі ми його і уявляємо.

 

* - Негайна відставка міського голови можлива в разі, якщо таємним голосуванням депутати за це проголосують і наберуть 24 голоси.