WTF?
     
На Броварщині «чорні археологи» розкопали пам’ятку часів Київської Русі (ВІДЕО)

На Броварщині псевдо-археологи розкопали пам’ятку доби Київської Русі. Колись на цьому місці знайшли дві печатки Володимира Мономаха, тож, ймовірно, «чорні археологи» шукали саме ці скарби. Фахівці наголошують: працювала група професіоналів.

Про це йдеться у сюжеті проекту «Перші про головне» на телеканалі ZIK.

 

У селі Русанів невідомі розкопали могили на давньоруському городищі ХІІ століття. Це місце засновував ще Володимир Святославович. Та й колись там базувалось і фортифікаційне укріплення, тож під шарами ґрунту могли бути справді цінні експонати. Та фахівці розповідають: оцінити грошову вартість завданої шкоди вже неможливо. Чорні археологи поспіхом загубили лише одного невеличкого ножа.

«Йому десь років 800. Та сюди йдуть не за тим. у 90-му році в тій частині була розкопана невелика ділянка, де знайшли дві печатки Володимира Мономаха. Ці речі набагато коштовніші», – кажуть археологи.

 

Також експерти відзначають, що на місці злочину діяли не просто звичайні металовикопувачі. Мовляв, працювали професійно та системно. Копали, очевидно, великою групою і не один день.

«Їхні копанки мають геометричний характер та навіть зорієнтовані за віссю, за сторонами світу. Це професійне бачення», – наголошує працівник інституту археології Всеволод Івакенко.

Хоча й пам’ятка належить державі, відповідальних за її стан немає. Навколо городища – жодних огорож, лише – охоронний знак, на який зловмисники не звернули уваги. Утім, представники культури переконані, що копачі йшли цілеспрямовано, до того ж безкарність такого промислу заохочує багатьох. А весна – саме початок «нового сезону».

 

«У Міністерства немає ані людей, ані ресурсів, щоб самим їздити і ловити. Єдине, що можемо зробити – це звернутись до правоохоронних органів та сподіватися, що їм вдасться довести ці випадки як кримінальну справу», – зазначив заступник керівника Управління культурної спадщини Мінкульту Богдан Моця.

За умисне знищення або руйнування культурної, історичної чи археологічної пам’ятки передбачено кримінальну відповідальність. Винні навіть можуть позбутися волі на п’ять років. Поліція ж зафіксувала факт історичного вандалізму та внесла матеріали справи до єдиного обліку.

«Будемо проводити слідчі дії щодо пошуків. Здійснюватимемо допити свідків та місцевих жителів», – прокоментувала слідча Броварського відділу поліції Марія Хижна.

Та поки що тенденція розкриття таких справ невтішна – жодного позитивного прикладу. Науковці сподіваються на ухвалення нового закону, який би краще контролював культурно-історичну спадщину.

Відео: Телеканал ZIK