WTF?
     
День виборів в Броварах

 Нарешті після тривалої передвиборчої кампанії та короткого затишшя настав день голосування. Зауважимо, що за порушення таємниці голосування, кримінальний кодекс передбачає покарання до трьох років позбавлення волі. Нагадаймо, що 25 жовтня в Броварах тривають вибори голови та вибори депутатів міської та обласної рад. Броварчанам треба бути уважними, адже вони отримають три бюлетені в місті, і чотири - в районі.

  Сьогодні наші спостерігачі працюватимуть на виборчих дільницях й інформуватимуть читачів про загальну картину процесу. Вибори вже тривають, отже будьмо уважними.

 

 За першу годину голосування на одній з виборчих дільниць, яка розташована на території дев'ятої школи проголосувало 3,29% виборців. І вже є перші порушення, на дільниці №321227, один з виборців поставив галочки напроти всіх кандидатів, одну галочку та вісім рисок. Тим самим виборець зіпсував бюлетень, отже так робити не можна, адже це втрата голосу. Триває голосування і на дільниці № 321251 (Манеж), що правда мляво, на 10 годину проголосувало 5,4% виборців. Процес іде спокійно, без ажіотажу.

 

 Станом на 10 годину на дільниці, яка розташована на території  школи №9 проголосувало 11,3% виборців. Близько 11 години дільницю відвідали 14,6% виборців. Окрім того, на цей час трапився конфуз, який компрометує партію "Єдність". Представники цієї політичної сили, з якогось дива стояли за спинами членів комісій і переписували дані виборців, один з кандидатів від партії "Солідарність", О. М. Гришук, побачивши це, викликав голову ТВК, аби присікти неподобство, але це лише на даній конкретній дільниці. Від спостерігачів надходять свідчення, що це не єдиний випадок, а норма на сьогоднішніх виборах. Подібна ситуація виникла й на дільниці, що розташована на території школи №1. Питання про людей за спинами членів комісії, підняв іще один кандидат від "Солідарності", О. В. Іваненко. Комісія вирішила проголосувати (даруйте за тавтологію) і прийняла рішення, попросити "переписувачів". А ми хочемо нагадати усім, що анонімність виборців гарантується Конституцією України.

 Також сайт "Трибуна Бровари" повідомляє, що подібне питання виникло й у Юрія Нужненка, кандидата у депутати Броварської міської ради від партії "Нові обличчя", який знаходився на одній з дільниць. Олександр Гришук, кандидат у депутати від партії Блок Петра Порошенка "Солідарність" надав журналістам наступний коментар.

"- Вибори проходять спокійно. Особливих порушень немає, крім того, що довірені особи та спостерігачі від партії «Єдність» з незрозумілих причин виписували прізвища та адреси людей, які вже проголосували. Це тривало упродовж кількох годин, зараз це припинилося. Для чого це робиться — мені складно визначити. Не готовий робити припущення.

 Я вважаю це порушенням, оскільки голосування — це суверенне право кожної людини голосувати або не голосувати. У такий спосіб збирається інформація про тих людей, які не голосували. З якою метою? Може потім на таких виборців будуть здійснювати якийсь тиск. Може у них були якісь попередні домовленості — мені тяжко це визначити.

  

 Зараз це припинилося, але мало місце. Поки що не знаємо — з якою метою і які це мало наслідки. Приїжджав голова територіальної комісії, кандидати. Вони наводили свої аргументи, ми — свої. Врешті-решт, люди, які протиправно збирали відомості про виборців, раптово вирішили, що вони більше цього робити не будуть.

 Причому ситуація має місце на по всіх виборчих дільницях у Броварах. Це заздалегідь підготовлені люди. Більше того, голови комісій та деякі члени комісій за кілька днів уже знали, що ці люди будуть за спиною стояти і збирати такі відомості. Звідки я це знаю? По тих комісіях, куди я заходив, столи виставили так, щоб позаду не було місця збирати таку інформацію". 

 Отже, питань більше ніж відповідей. Цікаво чи почуємо ми відповіді на них.

 Станом на 12:00 дев'яту школу відвідало 17,9 %  виборців, що є непоганим показником в порівнянні з іншими виборчими дільницями м. Бровари. За цей час на цій дільниці правопорушень не виявлено (крім вищевказаного), вибори проходять спокійно. Більша частина виборців, які вже проголосували, складають мешканці міста віком за 40 років. Прогнозованої активності молоді ми не виявили.

 До Манежу на 12 годину завітали 17,3% виборців, голосування відбувається спокійно, усі знайшли себе в списках, цікаво, що поки жоден переселенець не проголосував.

 

 Станом на 13:00 загальна кількість виборців, які віддали свої голоси на дільниці в ЗОШ №9, складає 21,95%. Приблизно така ж ситуація і на виборчій дільниці, яка знаходиться в приміщенні ЗОШ №1. На 13:00 там проголосували 21,2% виборців даного округу.

  

 У школі №7 на дільниці 321235 до 12 проголосувало 16,5 відсотків виборців, там же, але на дільниці № 321233 о 13 годині проголосувало 23,4% виборців. Після одинадцятої почали утворюватися невеликі черги, люди приходили родинами, а після дванадцятої підключилася молодь.

 

  О 14 годині до дев'ятої школи навідався самовисуванець Віктор Антоненко. Він прибув не голосувати, а перевірити, як триває процес.

  На чотирнадцяту годину у дев'ятій школі проголосувало 34,29% виборців. Зауважимо, що на дільницю приїжджав нардеп Павло Різаненко, який разом із сім'єю проголосував на даній дільниці.

 В Манежі на цей час свій голос віддали 35% виборців, потік людей значно зменшився. На дільниці №321233  (школа №7) о 16 проголосувало 36% виборців, на дільниці також майже не видно людей. На дільниці № 321235 відсоток проголосувавших досяг позначки 33. 

 Взагалі, голосування відбувається цілком спокійно, без ексцесів, без ажіотажу та порушень (окрім масових випадків переписування даних виборців, які відбувались зранку). О 18 годині дев'яту школу відвідали 41,33% виборців, отже можна судити, що явка невисока, особливо, якщо згадати, що сьогодні вихідний день. На цей час у четвертій школі проголосували 40% виборців, людей не багато, але дільниця не порожня, люди постійно підходять.

 Наші журналісти поспілкувались з представниками Екзитполу й дізнались, що на посаду мера поки лідирує І. Сапожко, на другому місці нога в ногу йдуть Є. Грєдунов та В. Антоненко. Зауважимо, що А. Саук, програма якого розрахована переважно на прогресивну молодь, дещо відстав, адже тої таки молоді на вибори прийшло небагато.

 А ось на вибори до міської ради лідирує партія "Солідарність" від блоку Петра Порошенка.

 Отже, голосування добігло кінця, дільниці закрились. Нашій редакції відомо, що в дев'ятій школі проголосували 45,77% виборців, у четвертій - 42,3%.

- "Нова рада та старий мер". Десь такий повинен бути заголовок результатів exit-poll, який проводився на замовлення штабу Солідарності. По кандидатам в мери: Сапожко - 45%, Гредунов - 15%, Саук - 13%, Антоненко - 8%, Шевчук - 7%, Потрясаєв - 5% (інші статпохибка). По партіям: Солідарність - 20%, Єдність - 11%, Самопоміч - 11%, Батьківщина - 11%, Свобода - 10%, Демальянс - 10%, УКРОП - 6%, інші не длають 5 відсотковий барьєр. 

Дивний дуже результат вибору броварчан - одночасно підтримали діючого голову та переважно партії, які відкрито заявали, що цього голову не підтримують, - саме так прокоментував закінчення голосування в Броварах народний депутат Павло Різаненко.

Доречі, ось як голосував діючий мер: