WTF?
     
«Дівчата частіше за хлопців одружуються з іноземцями»: керівниця РАЦСу у Броварах розповіла про роботу відділу та майбутній весільний сезон

Багато людей уявляють РАЦС, як місце, де весь час грає весільний марш, дзвенять келихи, і лунають фрази: «Оголошую вас чоловіком та дружиною». Та насправді органи державної реєстрації актів цивільного стану – це постійна робота з документами, консультації та тисячі історій. У той чи інший період свого життя до РАЦСу звертається кожен: внести зміни у документи, зареєструвати шлюб або розлучитися, отримати свідоцтво про народження чи смерть, навіть змінити ім’я. Про щоденну роботу відділу, нововведення Мін’юсту та майбутній весільний сезон наші журналісти розпитали керівницю Броварського міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Лідію Мальченко.

Раніше, аби подати заяву чи отримати документи, необхідно було чекати в черзі у РАЦСі. Тепер звернення на реєстрацію актів цивільного стану можна подати через Інтернет. Онлайн приймають заяви на реєстрацію та розірвання шлюбу, зміну імені, внесення змін до актового запису і повторну видачу документів. Через мережу можна також попередньо записатися на прийом, зазначивши зручну дату та час.

Запис онлайн відбувається і через будинок юстиції. Пані Лідія наголошує, що заповнення звернення через Інтернет не звільняє від необхідності особисто прийти у відділ. А-от електронної черги в броварському РАЦСі немає, бо і «відвідувачів небагато».

Два роки тому в Україні стартував пілотний проект Міністерства юстиції з видачі свідоцтва про народження одразу в пологових будинках. За словами Лідії Мальченко, працівник, який реєструє народження, щодня за графіком виїжджає до пологового. Спеціаліст приймає заяви батьків, перевіряє документи, опрацьовує їх. І на наступний день видає батькам свідоцтво про народження дитини.

Працівник РАЦСу приймає у пологовому будинку БЦРЛ щоденно, крім неділі та понеділка з 11:00 до 13:00. Протягом 2017 року безпосередньо у пологовому видали 921 свідоцтво про народження (за 2016 рік – 715).

Це значно зручніше для молодих батьків, які обрали ім’я дитини. Їм не треба нікуди їхати, стояти в чергах, гаяти час, – розповідає Лідія.

Зазначимо, батьки зобов’язані не пізніше одного місяця від дня народження дитини зареєструвати її народження. Інакше вони будуть змушені сплачувати штраф.

Протягом двох місяців 2018 року у місцевому відділі РАЦС зареєстрували 251 народження та 385 смертей (Бровари та Броварський район, – прим. ред.). Статистика по сільських і селищних радах:

Найменування сільської/селищної ради Кількість народжень Кількість смертей
1 Великодимерська селищна рада ОТГ 7 28
2 Калинівська селищна рада 3 8
3 Калитянська селищна рада ОТГ 10 37
4 Богданівська сільська рада 3 8
5 Гоголівська сільська рада 2 20
6 Зазимська сільська рада 1 6
7 Княжицька сільська рада 7 11
8 Красилівська сільська рада 1 5
9 Кулажинська сільська рада 0 0
10 Літківська сільська рада 2 11
11 Літочківська сільська рада 1 2
12 Плосківська сільська рада 2 3
13
Погребська сільська рада
5
8
14 Пухівська сільська рада 1 5
15 Рожівська сільська рада 1 0
16 Рожнівська сільська рада 0 5
17 Русанівська сільська рада 2 6
18 Світильнянська сільська рада 0 0
19 Требухівська сільська рада 2 13
  Всього 50 176
 

Крім того, з минулого року Броварський міськрайонний відділ РАЦС функціонує як фронт-офіс з надання електронного апостилю. Цей електронний сервіс значно спрощує процедуру апостилізації документів, оскільки не вимагає особистого звернення до центральних органів державної влади. Протягом 2017 року цієї послугою скористалося 114 громадян.

Апостилізація документів потрібна для виїзду закордон, крім країн СНД. Пані Мальченко зазначає, уся процедура займає не більше трьох діб. Чекати довше треба, якщо посвідчувати треба нотаріальні документи. За це у броварському РАЦСі відповідають працівниці, які проходили спеціальне навчання.

Крім пілотних проектів, працівники змаймаються реєстрацією актів цивільного стану від народження людини і закінчуючи смертю. Видають повторні акти, або за потреби поновлюють їх.

Внутрішньо переміщені особи можуть звернутися до будь-якого відділу, не важливо, чи зареєстровані вони у Броварах. «Якщо актовий запис є в реєстрі, ми просто видаємо повторне свідоцтво. Такі документи видаються по усій Україні. І поновлювати запис не потрібно», – наголошує керівниця РАЦСу.

Вже за місяць розпочнеться весільний сезон, тож роботи у працівників РАЦСу побільшає. Одружуватися починають після Великодня та поминальних днів. «У нас люди дуже дотримуються церковних постів. Батьки повчають своїх дітей», – говорить керівник РАЦСу. Кількість весіль стрімко зростає з середини липня, після свята Петра і Павла (12 липня, – прим. ред.). Весільний бум припадає на серпень-вересень. Хоча, зазначає Лідія, є пари, які одружуються взимку і навесні.

Наприклад, на День Святого Валентина у броварському РАЦСі шлюб зареєстрували одразу 15 пар. Тоді наречені могли одружитися навіть опівночі. Для тих трьох пар, які обрали урочисту церемонію, влаштували незвичайне свято. Наречених зустрічали янголята та сам Святий Валентин. Залу прикрасили квітами та сердечками.

За десятки років у РАЦСі пані Лідія бачила народження тисячі сімей. Яких тільки церемоній не влаштовували наречені. Жінка пригадує, якось одружували циркових артистів – тоді в місті саме гастролював цирк. Своїм підходом до весілля вражали мотоциклісти, які разом з гостями приїхали до РАЦСу на байках. Багато наречених, розповідає Лідія Василівна, відмовляються від традиційних білих суконь та темних костюмів. Були і молодята в ковбойських вбраннях, і готи, одягнені тільки у чорне.

Перед тим, як побратися, треба подати заяву власне у РАЦСі чи через веб-портал. Щоб зареєструвати шлюб, доведеться чекати щонайменше місяць. А-от одружитися за добу у Броварах не можна. Термін очікування скорочується, якщо жінка вагітна чи у наречених є спільні неповнолітні діти. Тоді пара може побратися вже на наступний день після подання заяви. Так само і АТОвці, які мають документ про відрядження чи спеціальний наказ.

За словами пані Лідії, у Київській області зареєструвати шлюб за 24 години можна тільки в Білій Церкві, Борисполі та у столиці. Це спеціальні комунальні підприємства, які співпрацюють з відділами держаної реєстрації актів цивільного стану.

Реєстрація шлюбу не безкоштовна. Наречені, яким не потрібна урочиста церемонія, заплатять мінімум 200 гривень. Далі – залежно від того, які додаткові послуги обере пара, наприклад, музичний супровід або запрошення. Виїзна церемонія обійдеться у понад тисячу гривень. Стільки само коштує церемонія, яка буде проведена у вихідні (неділя та понеділок, – прим. ред.) або святкові дні. Однак на це потрібен наказ головного територіального відділу юстиції. За словами очільниці місцевого РАЦСу, це зайва тяганина та й пари обирають для власного весілля інші дні.

Лідія Василівна зазначає, останнім часом наречені відмовляються від урочистостей в приміщенні. Вони розписуються у РАЦСі без гостей, а неофіційну церемонію влаштовують під час святкування.

Закохані, які вирішили зареєструвати свої стосунки, повинні подати до РАЦСу паспорт громадянина України, заяву та квитанцію про оплату державного мита. Свідоцтво про розірвання шлюбу теж знадобиться (якщо хтось із наречених вже був одружений). Іноземці мають подати також документ, що засвідчує перетин кордону. Документи громадян іншої держави мають бути апостилізовані.

За словами пані Мальченко, документи іноземців перевіряє обласна ДМС  з’ясовують, чи законно перебуває громадянин іншої держави на території Україні. «Наречені від цього не страждають, їм потрібно просто чекати. У нас траплялися випадки, коли людина перебувала тут незаконно. Кількість днів перебування за кордоном була перевищена», – зазначає Лідія.

– Дівчата частіше, ніж чоловіки, обирають іноземців. Є, звісно, й чоловіки, які одружуються на іноземках. Але їх значно менше. Були наречені з Німеччини, Франції, Канади, Італії, Нігерії та навіть Марокко, – розповідає Лідія Василівна.

Наостанок ми запитали у пані Лідії, чи приносить робота у РАЦСі їй задоволення і от що почули у відповідь:

– Коли я прийшла в 1995 році до відділу, думала – кожен день свято. А тоді зрозуміла, що роботи багато різної. Але мені подобається. Я люблю дивитися на молодят, люблю, коли субота і наречені в сукнях, люблю, коли лунає марш Мендельсона.

Броварський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану працює з вівторка по суботу з 09:00 до 18:00 (у вівторок до 20:00, у суботу до 16:45).