WTF?
     
У Броварах презентували рідкісні карти Київщини XIX століття

У Броварському краєзнавчому музеї відкрили виставку копій оригінальних карт Київщини XVI – XIX століть. Експозиція, присвячена 85-річчю утворення Київщини, подорожує населеними пунктами області не перший місяць. Виставку рідкісних документів презентувала головний спеціаліст Державного архіву Київської області Рена Коваленко. Відкриття відбулося 21 липня. На захід завітали посадовці, містяни та працівники музею.

Броварчанам представили дещицю експонатів – копії оригінальних карт. Повну колекцію складають 3197 картографічних видань. Мапи Державного архіву Київщини надійно зберігаються в архівному фонді «Колекція карт та креслень Київської губернії», який був створений в середині минулого століття. Усі документи датовані 1782-1919рр.

Серед експонатів – повітові, губернські карти, мапи церковних і монастирських володінь, садиб та намісництв. Більшість з них мають позначки «секретно» чи «для службового користування». Найсучасніший документ – Карта Київської губернії, датована 1903 роком. Мапа кольорова і нагадує сучасні картографічні видання.

Дізнатися більше про історію Броварщини з представлених карт не вдасться. Адже до 20-х років минулого століття землі сучасного Броварського району входили до Чернігівської губернії. Бровари позначені як населений пункт, розташований поряд із Києвом, тільки на деяких експонованих мапах.

Найціннішою для броварчан є поштова карта Київського намісництва. Документ засвідчує поштові дороги та відстані від Києва до інших міст намісництва. Точного року створення мапи історики не знають, так само як і її автора. За словами пані Коваленко, найімовірніше до нас дійшла чернетка карти, бо на ній надто багато виправлень і неточностей. Невідомо, чи-то через помилку, чи-то історично склалося, втім на мапі значиться місто Бропари. А поруч із ним – населений пункт Димерка. Як відомо, історики стверджують, що історична назва – Броварі.

Та це не всі відкриття для бровраських істориків. На мапі, яка була створена між 1781 і 1797 роками, позначена поштова станція, якої нібито не існувало до XIX століття. За словами краєзнавця та видавця Марії Овідєнко, вважається, що перша поштова станція у Броварах була відкрита в 1812 році. Через неї проходив Тарас Шевченко, коли в 1847 році його заарештували і перевозили до Санкт-Петербургу.

Рена Коваленко припустили, що станція існувала і до початку XIX століття. За десятки років її могла знищити пожежа. А в документах вже була зафіксована відреставрована чи нова поштова станція.

Експозиція буде представлена ще два тижні. То ж броварчани і гості міста можуть відвідати виставку до 6 серпня.