WTF?
     
Декомунізація в Броварах. Про демонтаж пам’ятників і меморіальних дощок

  Четвертий місяць триває процес декомунізації у країні, який, у тому числі, включає перейменування міст, сіл, вулиць, назви котрих пов'язані з людьми та подіями СРСР. Влада Броварів також не лишилась осторонь – на засіданні 3 червня було вирішено перейменувати чималий список вулиць. Раніше ми вже повідомляли про це.

  Того ж місяця робоча група підготувала перелік пам’ятників, пам’ятних знаків й інших об’єктів у нашому місті, які підлягають демонтажу відповідно до закону “Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки”.

  Документ розроблений на основі переліку пам’ятників, пам’ятних знаків та меморіальних дощок міста. До «чорного» списку внесли 10 об’єктів, 9 з яких підлягають повному демонтажу. Зокрема, було вирішено демонтувати комплекс пам’ятників, присвячених загиблим воїнам 200-ї стрілецької дивізії й 4-го полку НКВС ім. Дзержинського, розташований на території парку «Приозерний». З цим меморіальним комплексом виникли суперечки: директор міського краєзнавчого музею наполягав на знесені лише тієї частини, що стосується полку НКВС.

 У немилість робочої групи також потрапила стела «Ніхто не забутий, ніщо не забуте», розташована на розі вулиць Грушевського та Кірова. Єдиним розумним поясненням цієї пропозиції є встановлені на стелі медальйони, присвячені Червоній армії та більшовикам. До того ж комплекс пов'язаний з подіями радянської окупації.

  На цьому перелік пам’ятників радянської доби, власне, і закінчується. Далі у списку – меморіальні дошки, присвячені діячам тоталітарного комуністичного режиму: Макаренку, Осипову, Кирпоносу, Леніну, Гальбичу, Щорсу та Андреєву. До речі, останню рекомендують лише зняти з обліку, так як зникла вона ще у 1990-х роках.

  Варто зазначити, що не всі жителі Броварів підтримують знесення пам’ятників, оскільки вважають їх невід’ємною частиною історії України. А деякі то й взагалі категорично проти цього. Але є люди, готові боротися з комуністичним минулим власноруч. Так, наприклад, іще 21 лютого 2014 року активісти скинули пам'ятник Леніну в Броварах, що знаходився поблизу міської прокуратури. Містяни згадують, що ідея про "повалення Ілліча " з'явилась вслід за тим як однойменний пам'ятник було повалено в столиці.

(Відео Івана Палія на YouTube)

 18 серпня на черговому засіданні комісія Броварської міської ради з питань найменувань і пам’ятних знаків вирішувала долю всіх вищезгаданих пам’яток. У результаті вирішили залишити на своєму місці стелу «Ніхто не забутий, ніщо не забуте», муляж ордена «Перемога» на центральному вході до однойменного парку, меморіальні дошки на честь Антона Макаренка та Михайла Кирпоноса.

  Вирішили також дещо «прикрасити» пам’ятник членам 4-го полку НКВС ім. Дзержинського та дошку на честь Володимира Леніна. На них зітруть та зашпаклюють всі згадки про комуністичне минуле України. Таким чином демонтуванню підлягають лише 3 меморіальні дошки: Миколі Осипову, Абраму Гальбичу та Миколі Щорсу.

  Відповідно до вимог пакету законів з декомунізації, демонтаж зазначених вище символів радянського минулого має завершитися в лютому 2016 року.

За матеріалами видання «Маєш право знати»