WTF?
     
Об’єднані громади: «піонери» з Калити спростовують розмови про швидку «смерть»

6 серпня 2016 року, у суботу, в Калиті пройдуть урочистості. Відзначатимуть першу річницю створення Калитянської об'єднаної територіальної громади. Далеко не все просто. Є прорахунки і помилки. Та все ж піонери рухаються вперед. Зі скрипом, але рухаються. Далі – певна історія створення громади від видання "ГРОЗА".

 

 

Індикатором реальних змін цілком може бути звичайна дорожня …яма. У Калиті, яка є адміністративним центром першої на Київщині об’єднаної територіальної громади,  на під’їзді і підході до дитсадка довгі роки «красувалася»  величезна вибоїна. У дощ  вона ставала серйозним водним бар’єром  для дітей і батьків. Представник активної калитянської молоді Павло Дубовий збирався  у кільканадцятий раз загострити проблему флеш-мобом    -  вже  перед  керманичами Калитянської об’єднаної територіальної громади (КОТГ).

Представник активної калитянської молоді Павло Дубовий

  • Моїм творчим задумкам не вдалося здійснитися, - посміхається Павло. – Яму заасфальтували…

На перший погляд,  дрібниця  - ліквідована яма – то не єдине місце, де можнавласними руками , так би мовити, пощупати реальні зміни  від  початкового етапу діяльності об’єднаної громади.

  • Зрозуміло, нам би всім хотілося більшого, менталітет у нас такий – хочеться все і зразу, - говорить  Світлана Купченко, керуюча справами  апарату виконкому  КОТГ. – Але як в казці не буває. Тим паче, ми йшли і йдемо  невідомим шляхом, розпочавши, умовно кажучи, зі стола, стільця і порожньої кімнати. Навіть комп’ютери  приносили власні…

«Вже не сліпі кошенята…»

Реальна децентралізація у Київській області розпочалася зі створення саме цієї громади. Офіційним днем народження Калитянської ОТГ у Броварському районі вважається 18 вересня 2015 року, а неофіційним – початок серпня.  Варто сказати, що у травні того ж року  обласна  влада, районна розробили зовсім інший проект утворення громад на Броварщині. Їх мало бути три. Найбільша – з центром у Великій Димерці – мала «увібрати» в себе і всі населені пункти теперішньої  КОТГ.

Однак,  в Калиті  виникла  ініціативна  група, результатом роботи якої й стало, зрештою, підтримане людьми  об’єднання  шести населених пунктів у громаду з центром у  Калиті.  Увійшли до КОТГ  також Семиполки, Заворичі, Мокрець, Бервиця та Опанасів.

12 листопада 2015 року відбулася перша організаційна сесія депутатів Калитянської ОТГ. Виборці головою громади обрали   вчителя  фізики  за освітою Олександра  Христинченка. 

Голова Калитянської громади - Олександр Христиченко

Утворенням КОТГ   плани декого мати на Броварщині три громади, і одну з них надпотужну, зламалися, або скоріше за все відклалися. У Калитянської одразу зЗ’явилися  опоненти – очевидні, та ті, хто залишився в тіні.  Микола Василенко, сільський голова Семиполок з 10-річним стажем головування, один з претендентів на крісло голови КОТГ,  нині – староста цього села:

  • Справді, я  відкрито говорив і говорю:  був прихильником входження Семиполок  до Великодимерської громади, - каже він. – Сталося по-іншому. Маю тепер позицію конструктивного критика.  Моє переконання тверде -  майбутнє за об’єднаними громадами. Але  потрібно все ретельно прораховувати, економічний потенціал тощо. Це добре, що держава підтримує нас і податками, які тут залишаються, і субвенціями. Але треба  вчитися і самим заробляти.

На початку  року  переважно з подачі семиполківських активістів піднялася пропагандистська хвиля, де, попри дуже короткий термін існування ОТГ, її уроки вже назвали «гіркими», пророкувався її швидкий «кінець». Періодично такі розмови виникають і понині.

  • Не акцентуватиму,  що ми перші і нам важко. Це справді так. Багато недопрацьовано в законодавчому плані. Проте, ми одразу націлювалися  на правило: не чекати з моря погоди, а працювати самим. - продовжує Світлана Купченко. – І  на сьогодні вже сформований апарат, хоча  ще  й не повністю, який може і вже виконує ті функції, які потрібні   людям. Чи помиляємося ми? Помиляємося. Проте, і я в цьому упевнена, ми не наробили помилок, за які соромно, і які приносять небажані наслідки. І ми вже далеко не сліпі кошенята…

Микола Василенко - староста села
 
Світлана Купченко

До речі, Світлана Миколаївна – киянка,  народилася в столиці, мала престижну роботу в «Укртелекомі». Олександр Христинченко, голова ОТГ, попросив допомогти – погодилася. Бо це, каже,  цікаво – створювати нове, та й громади – майбутнє  України. Зрештою, і Калита їй не чужа. Звідси її батьки.

Вона перераховує  зроблене КОТГ, що вже можна реально бачити. Крім ямкового ремонту у Калиті, який не робився багато років, це асфальтування майданчика перед клубом у Семиполках, там же – прокладання вулиці до кладовища. Та навіть закупили для всіх населених пунктів газонокосилки.

Також - затверджено на рівні Мінрегіонбуду проекти вуличного освітлення у Мокреці, Бервиці та Опанасові.  Упевнено керуюча справами говорить, що до 1 вересня відремонтують  спортзал  початкової  школи  у Семиполках, також тут – проб’ють   скважину для забезпечення якісною питною водою школу  та дитсадок.

Людям надаються всі необхідні послуги. В тім числі й ті, за якими раніше їздили  до Броварів. А це більше 30 км. Влада вже стала ближчою до людей. Розпочинають серйозний  ремонт для облаштування   Центра  надання адмінпослуг.  «Він буде сучасним», - переконує пані Світлана.

Багато хто вже закидає нинішньому очільнику громади його кадрову політику та, наприклад, непросту ситуацію з аптекою «КиївФарм». Спочатку депутати дали дозвіл на продовження оренди. А потім, мотивуючи зібраними підписами, Олексій Христинченко наклав вето на це рішення. Результатом цих рухів стала напруга в громаді із забезпеченням аптечними ліками. Зрештою, довелося повертатися до  питання оренди в переглядати знову рішення на користь «КиївФарм».

 «Психологія людей міняється: не тільки констатувати, але й робити…»

Зовнішніх змін тут  ніби й  небагато. Але  люди   у КОТГ стверджують:  не стало гірше, зміни вже є, але не все одразу.  А найголовніше – змінюється психологія людей.  Відрадно, що це стосується  і молоді.

Павло Дубовий, засновник і адміністратор молодіжної групи у соцмережах «Нова Калита», де більше 1800 учасників,  наводить приклад, що  нині хлопці та дівчата самі ініціювали збір підписів за встановлення дитмайданчика.

  •  Це тільки один приклад, - каже він,  - що ставлення   змінюється:  лише констатувати  – все погано, все не так -   непродуктивно. Треба ставати і щось робити. Факт утворення об’єднаної громади, її перші кроки  сприяють  розумінню, що багато  залежить і від кожного  з нас.

Місцева молодь   тільки за останній час за власною ініціативою пофарбувала  стелу, висадила  кущі троянд в центрі селища, впровадила  проекти з освітлення «Прометей» та «Здорова Калита», вперше організували «Велодень» тощо…

…Піонери децентралізаційного руху на Київщині, попри  скептицизм, попри   прогнози швидкої смерті громади, продовжують рух вперед.  Шлях   не встелений трояндами. Їм непросто, про що говорить навіть кількість проведених сесій КОТГ – 15, які тривають у емоційних дискусіях депутатів часом до пізньої ночі, де на кожній розглядається більше десятка питань. Попереду ще складніші виклики –  робота над залученням  інвесторів, які б створювали робочі місця, наповнювали б бюджет. Вже ухвалений План соціально-економічного розвитку ОТГ  на перші два роки поки не дає відповіді на запитання, а як саме громада залучатиме інвестиції.

...Перші  кроки Калитянської ОТГ є неоднозначними, але  обнадійливими.