WTF?
     
«Друг Героя». Реабілітацію бійців АТО в Україні відтепер проводитимуть за унікальною канадською програмою (відео)

 18 серпня у селі Красилівка Броварського р-ну відбулася презентація першого в Україні канадського проекту з психологічної реабілітації солдатів за допомогою собак – "Друг Героя" (Hero’s Companion). Для Північної Америки така практика є звичним явищем. Зокрема її застосовують для подолання «афганського синдрому» у бійців.

«Друг Героя» – це нова канадська ініціатива, котра за допомогою службових собак займається реабілітацією солдатів ЗСУ та добровольчих батальйонів, які одужують від фізичних та психологічних травм, спричинених військовими подіями. Це проект «Ангелів Охоронців України» та канадської благодійної громадської організації «Ліга українок Канади», які допомагають повернутися до нормального життя українським військовим, що були скалічені захищаючи Україну на Донбасі. Проект співпрацює з "Courageous Companions" у Канаді та Спілкою-Самаритян-Кінологів України.

 Для програми собак обирали у притулку, наразі їх готують тренери, а в подальшому передадуть ветеранам АТО, які мають ПТС (посттравматичний синдром). Підготовка кваліфікованих кінологів - одна з найважливіших задач. Місія здійснює відбір добровольців, які згодом зможуть стати тренерами собак.

 Проект презентували: помічник міністра оборони України за напрямком медичного забезпечення та реабілітації, Всеволод Стеблюк; керівник проекту та канадський координатор "Ангелів Охоронців України", Калина Кардаш; засновник "Courageous Companions", Джордж Леонард; національний керівник програми "Courageous Companions", Марк Лапойнт; керівник Спілки-Самаритян-Кінологів України, Анатолій Трубчанінов; професор і керівник Центру соціальної психології та управляння конфліктами Києво-Могилянської академії, Андрій Гірник та секретар комітету з реабілітації постраждалих в зоні АТО, Олена Бурлака.

Презентація розпочалася вступним словом Всеволода Стеблюка. Він наголосив на тому, що «…програма фактично є продовженням тривалої роботи, започаткованої меморандумом про співпрацю між Міністерством оборони України і Міністерством оборони Канади..». В. Стеблюк також висловив глибоку подяку організаторам проекту та власникам кінологічного центру.

 Керівник проекту Калина Кардаш продовжила презентацію. З її слів, така канадсько-українська співпраця розрахована на термін від 3 до 5 років або поки програма не стане повністю самостійною в Україні. Пані Калина розповіла, що «на сьогодні проект "Друг Героя" знайшов своїх двох учасників». Першим став невролог з Донецька, доброволець "Правого сектору" Дмитро. Він поїде до Канади, де увійде до складу команди з вже тренованою службовою собакою. Інший учасник – Володимир, який до війни працював психологом у центрі для дітей з особливими потребами. У Канаді він також продовжить тренування, аби в майбутньому стати першим сертифікованим тренером проекту.

 Національний керівник "Courageous Companions" Марк Лапойнт свою промову розпочав з диференціації терапевтичних та службових собак.  Окрім того, він зазначив, що до бійців, які можуть брати участь у проекті, є певні вимоги: психологічні розлади та незалежність від ліків і алкоголю.

Джордж Леонард, повідав коротку історію розвитку свого проекту та особливості його впровадження у нашій країні.

- В Україні програма розпочнеться потихеньку, маленькими кроками, щоб зберегти її якість. Ми визначили, що нашими службовими собаками будуть лабрадори, - відзначив пан Леонард.

 Андрій Гірник, у своєму виступі додав, що залучення собак до терапії «покращує спілкування, гармонізує стосунки в сім’ї, заново навчає бути відповідальним і організованим».

До вересня будуть розроблені правила та списки необхідних дій для того, аби боєць зміг взяти участь у програмі. Після презентація відбулося показове тренування, яке провели канадські тренери з першими службовими собаками.

(Презентація канадського проекту "Друг Героя")