WTF?
     
У Броварах презентували інформаційну систему «І-БРОВАРИ», впровадження якої коштуватиме місту 13 мільйонів

  Як за допомогою єдиної інформаційної платформи забезпечити громадянам спрощення процесу отримання послуг і допомоги, та як захистити доступ до персональної інформації, 14-го липня проінформували депутатів. Учора у малому залі Броварської міськради презентували міську програму «Впровадження інформаційної системи управління та аналізу «Муніципальна інформаційна система "І-БРОВАРИ"». На презентацію завітали і головні лікарі Броварів: Ігор Кравцов і Валентин Багнюк.

  Нагадаємо, відповідно до опублікованої пояснювальної записки «Про затвердження міської програми "І-БРОВАРИ"», метою впровадження інформаційної системи є спрощення доступу громадян до персональної інформації (соціальна, медична), звернень до державних установ і отримання державних послуг. Також програма передбачає впровадження особистої муніципальної картки громадянина для персоніфікації отримання послуг та допомоги. Термін дії програми — 2016-2018 роки.

  Ініціатор програми, депутат Броварської міської ради від фракції «Самопоміч» Тетяна Крилова. Зі слів жінки, останні півтора року вона займається питаннями медицини. Відвідавши чимало медичних закладів по всій території України, Тетяна задумалася про створення єдиної електронної системи, яка значно спростила б процеси у медичних закладах: черги в лікарнях, махінації медиків із документами, складність з отриманням власної історії хвороби. Втіленням цих ідей у життя Тетяна почала займатися лише півроку тому. Після спілкування з фахівцями пані Крилова зрозуміла, що не варто обмежувати проект лише медичною сферою, якщо можна об’єднати усі аспекти життя.

  – У медичних закладах міст, де є закордонні інвестиції (Луцьк, Вінниця), така система вже впроваджена. Тільки в системі IT-обслуговування у них працює до 30 осіб. Усім відомі випадок з породіллею у броварському пологовому, з проблемами у педіатрії, постійними чергами в лікарнях. Це надихнуло мене на створення електронної системи для медичної сфери. На основі нашої первинної ланки ми можемо багато зробити, – розповідає народна обраниця.

  Головні медики міста – головний лікар Броварського медичного центру первинної медико-санітарної допомоги Ігор Кравцов і головний лікар БЦРЛ Валентин Багнюк – підтримали ініціативу Тетяни. Вони запевнили, що певні елементи електронної системи у медичній сфері міста так чи інакше будуть впроваджуватися у 2018 році. Також лікарі наголосили на тому, що треба об’єднувати місто та район. «Зі сторони районної влади є розуміння», – зазначив Ігор Кравцов.

  Презентував інформаційну систему кандидат медичних наук і фахівець у сфері IT Сергій Куцевляк. Він повідомив, що можливості програми значно ширші, ніж показано у презентації. За його словами, інформаційна система «І – БРОВАРИ» складається з медичного компоненту (інформаційно-аналітичні системи «ПМСД», «Лікарня» та «Лікобіг»), електронної картки громадянина та особистої муніципальної картки, системи обліку пільгового проїзду.

  Медичний компонент, за словами Сергія, вже впроваджено у приватних і державних клініках Борисполя, Кременчука, Херсона тощо. За допомогою електричної медичної картки пацієнт зможе без черг записатися на прийом до лікаря, у онлайн-режимі переглянути власну історію хвороби. Для керівництва – це можливість вести реєстри медичних закладів, лікарів та облік їхньої кваліфікації, контролювати дії лікаря, управляти закупівлею лікарських засобів. Лікарі зможуть планувати власний робочий час, призначати дослідження. «Таким чином будуть поєднані три елементи системи: пацієнт, лікар і управління (керівництво)», – додає Сергій.

 Особиста муніципальна картка громадянина передбачає створення особистого веб-кабінету громадянина. Це значно спростить комунікацію з центрами надання послуг. Так простіше контролювати, наприклад, комунальні платежі. Послуги громадянам охоплюють медичні установи, аптеки, ЖКГ, міський транспорт, торгівельні мережі, заклади освіти, страхові компанії.

  Як працює електронна картка громадянина? Людина на руки отримує власну електронну картку, а у веб-порталі все реєструється. Картка полегшить доступ до усіх сфер. Це і відкритий доступ до персональної медичної інформації, і можливість робити запити на витяги з реєстрів, контролювати комунальні платежі, звертатися до органів влади.

  Одним із компонентів системи «I-Бровари» є впровадження електронної картки учня та вчителя. За допомогою картки фіксуватиметься, коли учень зайшов і вийшов зі школи. Інформація про це одразу ж надходитиме батькам на мобільний телефон. Така система впроваджена у багатьох школах на всій території України. Учень матиме електронні щоденники і розклад уроків. Як зазначив Сергій, у майбутньому планується і електронне ведення журналів учителями з цифровими підписами.

  Система обліку пільгового проїзду передбачає ідентифікацію пільговиків, які користуються громадським транспортом міського та міжміського маршруту. Влада зможе контролювати кількість осіб, які користуються пільговими послугами, а отже і економити бюджетні кошти. Така система вже активно діє у Сумах.

  Витрати на впровадження інформаційної системи на 3 роки складають 13 мільйонів гривень (2/3 з них – витрати на закупівлю обладнання та захист інформаційних даних (ліцензування)). Такі цифри у кошторисі насторожили депутата Броварської міськради від ДемАльянсу Аліни Дяченко. Вона зазначила, що усі компоненти важливі та сучасні, проте ціни на них – дещо завищені. «Kitsoft робить офіційний сайт міста за 200 тисяч гривень», – наголосила Аліна. Вона додала, що варто було б голосувати за впровадження усіх компонентів окремо. Зазначимо за проект рішення, який винесено на сесію міської ради, що відбудеться 4 серпня, депутати голосуватимуть цілком, тобто за пакет компонентів.

  Також Аліна Дяченко відмітила, що виконавець, який займатиметься технічним втілення проекту, вже визначений. Впровадження відбуватиметься без тендерів, оскільки з 1 серпня за закупівлі, ціна яких не перевищує півтора мільйони гривень, тендери не проходитимуть. Саме тому систему «Прозорро» можна буде обійти. Сергій Куцевляк запевнив, що конкуренція має бути, тому його компанія готова до відкритого конкурсу. Чоловік згодився з думкою пані Дяченко, що необхідно спершу вивчити ринок.

  У результаті обговорення депутати вирішили зібратися ще раз до засідання сесії та переглянути питання детальніше з фахівцями ІТ-сфери. Сергій, у свою чергу, обіцяв представити інші цифри. Першочергово вирішили виокремити лише медичний компонент програми. Дата та час наступної зустрічі поки що не визначені.