WTF?
     
У селах Броварщини незаконно видобувають пісок

  У селах Броварщини процвітає масштабний нелегальний бізнес із видобутку піску, повідомляє видання "Страна". За інформацією джерел "Страны", піщані кар'єри на Київщині протегують поліціянти та криміналітет. Ціна питання - більш ніж 14 мільйонів доларів на рік. І це тільки у Київській області. Щороку тут, за даними екологів, нелегально видобувають близько семи млн ​​тон піску. Тільки в цьому році поліція порушила 29 кримінальних справ, кілька справ також відкрила прокуратура.

  Біля озера при в'їзді в село Погреби невідомі нелегально видобувають пісок. На майданчику біля озера стоїть стара техніка, валяються іржаві відпрацьовані труби. На піщаному кар'єрі працює один трактор, та пару чоловіків снують туди-сюди. Ані з місцевими мешканцями, ані з журналістами вони спілкуватися відмовляються. Жителі Погребів кажуть, що в результаті цих "розкопок", у деяких колодязях восени пропала вода.

 - Справа в тому, що у цих хлопців є повний пакет документів на очистку русла річки. Але замість цього вони, починаючи з 2012-го року, вивезли звідти сотні тисяч тон піску і чорнозему, - розповідає сільський голова Погребів Віталій Крупенко.

  Голови сільрад, на чиїх територіях видобувають пісок, скаржаться, що прокурори свідомо провалюють справи в суді, забуваючи навіть з'явитися на процес. А у багатьох випадках вони є і реальними власниками цих бізнесів.

  - Ви ж розумієте: підуть одні, прийдуть інші, - розповідає Володимир Кабиш, голова сільської ради в Рожнах, де також добувають пісок. - Справа ця надприбуткова: одиницю вклав, десяток отримав. Але селу від цього не йде ні копійки. Скажімо, ми нікому землю не виділяли, і нікому ніяких дозволів не давали. Якщо копають, - значить, їм виділив землю район. А якщо роблять це нелегально, - то це вже до прокуратури.

  Справа про видобуток піску в Рожнах знаходиться у суді. "Прокуратура зупинила їхню діяльність, але господарський суд вирішив, що вони працюють в рамках проекту. Тобто, дійсно очищають річку. Але, розумієте, справа в чому: представник прокуратури навіть не прийшов на засідання суду першої інстанції", - розповідає Віталій Крупенко. Сьогодні справа знаходиться в апеляційному суді. І якщо апеляція, а потім касація визнають правоту видобувачів, - вони зможуть і далі "очищати" річку від піску, а поле - від чорнозему.

  За даними активістів, щорічно в Київській області нелегально видобувають до семи мільйонів тон піску. З урахуванням вартості однієї тонни (від 50 гривень), це - 350 мільйонів гривень на рік, або 14 мільйонів доларів.

  - За день з хорошого кар'єра можна накопати 25 тисяч тонн піску. Разом мільйон 250 тисяч гривень за день. Мало? - Задає риторичне питання директор легальної компанії з видобутку піску, який просив його не подавати.

  Торік активістиавтомайдану відшукали в Київській області 6 нелегальних кар'єрів з видобутку піску і зняли їх з повітря.

  - У нас була інсайдерська інформація, що одна ділянка певного розміру видобуває N-ну кількість піску в день. Ми порахували і вийшли на обсяги 7 млн тон піску на рік, - пояснює активістка автомайдану Катерина Бутко.

 Відповідно до слів Катерини, для того, щоб один кар'єр міг спокійно працювати, його власники повинні заплатити поліції, прокуратурі та СБУ 20 тисяч доларів на місяць. Тоді як обладміністрації ледь дістається 10 тисяч доларів.

  Активісти пояснюють: добувати пісок офіційно невигідно. Тільки одна ліцензія коштує близько 800 тисяч гривень на 10 років.

  У поліції Київської області запевняють, що активно борються з незаконними кар'єрами. Це порушення може призвести до штрафом 3400 - 8500 гривень, або обмеженням волі на строк до трьох років з вилученням знарядь праці. Втім, жодна зі справ поки що не потрапила до суду. Поліція навіть не пред'явила нікому підозра.

  - З початку року поліція відкрила 29 кримінальних проваджень за статтею 239 (незаконне заволодіння ґрунтовим покривом), - розповідає Микола Жукович, речник Нацполіціі Київської області.

Фото - Анастасія Рафал, "Страна"