WTF?
     
Здорові діти разом зі хворими

 Як часто в садочках ви бачите, що дорослі приводять дитину з нежитю або кашлем? Ви починаєте з'ясовувати у чому річ, на що вихователь відказує, що дитина з алергією або це залишкове явище (що може довести відповідна довідка). На третій раз уже й посоромишся запитувати. Але буває інакше, запитуєш: а що діти кашляють? А тобі відповідають: "є трошки", чи, навіть: "та в нас половина таких".

 Ситуація несподівана, хтось починає з'ясовувати все на місці, хтось побоюється іти на конфлікт з вихователями або іншими батьками. Зауважимо, що, іноді, керівники садочків, вихователі лояльно ставляться коли мами-одиначки приводять у групу прихворівших діток. Скажемо більше, ми самі їм співчуваємо, та розуміємо, але чому ж одна така мама дозволяє собі працювати завдаючи шкоди іншим, наражаючи на небезпеку чужих дітей? 

 Хто винуватий та що робити, а головне, як докорінно змінити ситуацію, розібратися нам допомагали завідувач Відділу дошкільних, позашкільних закладів та виховної роботи, Туник Ірина Андріївна та методист з дошкільного навчання Науково-методичного центру Управління освіти і науки Броварської міської ради, Бойко Світлана Володимирівна.

"АВ" - Найголовніше, що цікавить батьків, як можна змінити ситуацію, коли хворі дітки ходять до садочка разом зі здоровими? Хто повинен слідкувати за здоров'ям дітлахів?

 Т. І. А. - Ви якесь опитування проводили серед батьків? Звідки у вас інформація, що хворі діти ходять разом зі здоровими

"АВ" - По-перше, дійсно, ми багато спілкувалися з батьками, по-друге, ми можемо робити висновки з огляду на власні спостереження.

 Т. І. А. - Наразі ситуація у дошкільних закладах наступна: за все, що відбувається відповідальний керівник, далі - вихователь, коли він приймає діток, то у першу чергу, дивиться візуально у якому стані дитина прийшла. Досить часто буває, ви напевно й самі знаєте, приводиш начебто здорову дитину, а десь після обіду проявляються якісь симптоми. Якщо така ситуація трапляється у садочку, то вихователь повинна відразу зреагувати: повідомити батькам (що ми всі й робимо), якщо симптоми очевидні, то дитина має перебувати в ізоляторі. Він разом з медичним кабінетом розташований. Дитина має перебувати під наглядом медсестри. Ми ліки дитині не можемо давати (не маємо на це право) у телефонному режимі з батьками з'ясовуємо, що робити. Відповідальність, перш за все, покладена на вихователя, який повинен вчасно виявити ознаки хвороби та попередити батьків і медсестру.

 Інколи трапляються випадки, коли приносять довідку, а ми дивимося, начебто не вилікувалася дитина (якщо дитина захворіла, то батьки, взагалі-то, мають повідомити вихователя); після хвороби вихователь має отримати довідку від батьків, але іноді довідок не дають медсестри, адже із симптомів тільки нежить, як такого захворювання немає, але інші діти можуть постраждати. Тоді вихователь групи веде розмову з батьками.

 Знову таки, зараз вийшов новий санітарний регламент, якщо раніше після трьох днів відсутності дитини в дошкільному закладі, батьки мали обов'язково принести довідку, це якось захищало й вихователів, хоч і прописано, що медична сестра має проводити прийом дітей, але ж вона чисто фізично не зможе 12, навіть, 6 груп прийняти, то відповідальність покладається на вихователя. Але зараз у регламенті немає цих трьох днів, треба ще пильніше слідкувати. Буває батьки між собою починають з'ясовувати стосунки, мовляв, чому ви ведете хвору дитину до здорових дітлахів? Але у нас усе під контролем.

Б. С. В. - Також є моменти, коли нежить та кашель це залишкове явище або алергічне чи хронічне, тобто не є інфекційним. Батьки не всі це знають, виходить, що мама зайшла побачила, але не розібралася. Якщо довідка є, медсестра зобов'язана прийняти дитину. Є хитрі батьки, які купляють ці довідки, але, наскільки я знаю, як тільки вихователь бачить ознаки хвороби, потрібно відразу реагувати, про це наголошено на нарадах. Батьків вимагають негайно з'явитися у закладі та знов пройти медичне обстеження. Без уваги такі випадки не залишаються.

 З досвіду вам скажу, є ще один варіант: батьки зранку дали дитинці ліки - симптоми зникли, а через дві години дивишся, малюк кволий. Знову таки, діяти потрібно через медсестру.

"АВ" - Ви говорите, як має бути, але що робити, коли вихователь ігнорує симптоми, наприклад, мама питає: а що є діти, які кашляють? Вихователь відповідає: "трошки є" або "та в нас півгрупи таких" і це зранку, коли батьки хворих дітей не пішли, є змога провести з ними ту саму бесіду. Як мають діяти батьки здорових дітей?

Т. І. А. - Ви повинні поговорити із завідувачем закладу. Розкрити питання, розповісти, яка була відповідь. Ми всі люди, здоров'я наших дітей понад усе. Звісно, там де багато діток інфекція швидко може поширюватися, але кожен повинен виконувати свою роботу. Керівник має відразу відреагувати.

 "АВ" - Ситуація залежить від того, що є прямий зв'язок між кількістю дітей у групі та розміром зарплатні вихователя?

Т. І. А. - Ні. У нас же (у Броварах) діток більше ходить, ніж садочок розрахований.

Б. С. В. - Тобто вихователям не вигідно, щоб ходило якомога більше дітей, навпаки, їм зручніше, коли дітей менше, а ставку вихователь отримає. - З іншого боку, вихователь броварського садочка у приватній бесіді обмовилась мамі одного з малюків, що розмір зарплатні збільшується, якщо збільшується кількість дітей у групі. Коли мама побачила, як її дитину босоніж вихователь повела в туалет по холодній плитці, то дорікнула, що працівникам вигідно, коли діти хворіють, адже тоді, знижується навантаження. Натомість почула, що ситуація протилежна.

"АВ" - Як можна вплинути на ситуацію, якщо батьки побоюються зіпсувати стосунки з вихователями, з адміністрацією садочка? Чи є якась гаряча лінія, де можна анонімно залишити скаргу?

Т. І. А. - А як же! Можна й анонімно. Можна прийти написати заяву на начальника Управління освіти, можна звернутися до нас особисто, на відділ вузького профілю, дошкільного відділу. Люди можуть навіть не писати заяв, а просто пояснити ситуацію. Іноді, справді, люди побоюються, щоб не погіршилося ставлення до дитини, ми телефонуємо та з'ясовуємо ситуацію у завідувача. Якщо батьки пишуть заяву, вони вказують прізвище. Без контролю ми сигнали не лишаємо.

 Тому, будь ласка, якщо батьків щось цікавить, наш телефон: 6-17-00, можете представлятися або залишатися невідомими. Батьки можуть представитися, але попередити нас, що не хочуть, щоб їхні імена стали відомими в садочку. Ми владнаємо ситуацію в будь-якому разі. Взагалі здоров'я - головне питання для дошкілля, ми не стоїмо осторонь. Одна справа - виховна робота, але здоров'я перш за все.

"АВ" - А як швидко ви починаєте реагувати? Щоб не було так: людина звертається, поки сигнал про порушення дійшов до начальства, усі хворі видужали - перевіряти нема чого?

Т. І. А. - Ми відписуємо листи після відповідної роботи, зважаючи що це - перевірка, чи службове розслідування. Керівник закладу проводить у себе перевірку. Ми даємо відповідь Департаменту та безпосередньо заявнику, яка проведена робота. Отже, дії починаються відразу. Зараз у нас дуже гостро стоїть питання щодо звернень громадян, це контролює міський голова.

Б. С. В. - Додам ще, що є варіант - адаптація дитини. Коли вона потрапляє у колектив, то імунна система має навчитися протистояти зовнішнім факторам. Перший рік у дитячому садочку це період, коли дитина найбільш вразлива. З кожним роком малюк хворітиме менше й менше, а ближче до шкільного віку (чому й рекомендується віддавати з трьох років у садочки) повністю адаптується та входить у соціум.

Т. І. А. - Бувають і дітки хворобливі, їх небагато, але вони є. Це і наша екологія, і харчування. Тільки я маю на увазі не їжу в садочках, адже там дотримуються санітарних норм, а неправильне домашнє харчування - ті самі, сосиски, або ще щось, що невідомо з чого зроблене. Тож часто дітки кволенькі приходять до садочків і не завжди можуть впоратися з навантаженням на імунну систему. Але режиму ми дотримуємося, у нас дуже багато методичних заходів зі зміцнення здоров'я дітей, проводяться семінари для вихователів, для інструкторів з фізкультури, проводиться багато свят здоров'я, різних спортивних розваг.

"АВ" - Ми не стверджуємо, що все погано, але є певні проблеми, хотілося б знати, як можна впливати на ситуацію. - Отже, сподіваймося, що ця інформація допоможе батькам вирішити спірні моменти.