WTF?
     
Княжичі для княжичан. Як провести суботник, так щоб повернути озеро у власність громади?

 Епоха суворих 90-тих закінчилася разом з виходом на широкий екран перших «Зоряних воїн», а тіньові схеми розподілу земель, які процвітали у останні роки минулого століття, активно використовуються і сьогодні. У селі Княжичі вже не вперше розпродають територію, що за законом має належати громаді. Цього разу під пильне око інвесторів та забудовників потрапила ділянка землі загальною площею близько 1000 га разом з озером «Нова».

Наразі забудова активно ведеться: вся земля навколо озера продана, а нові власники споруджують котеджі в 50-ти метрах від самого озера. В найкоротший термін буде прокладена дорога, що з’єднає вулицю Київську з новим житловим масивом, будівництво котрої, до речі, фінансується з місцевого бюджету.

 

«Ця ділянка землі разом з озером завжди була територією громади, де випасали худобу. Тут полюбляли гратися діти, а влада організовувала різні святкування. Якщо ж зараз подивитись на Публічну кадастрову карту України, можна побачити, що ця земля поділена між людьми, тим паче не нашими», – розповіла організаторка суботника Анна Лук’яненко. За її словами, ця історія тягнеться вже не один рік поспіль. Раніше озеро «Нова» вже хотіли віддати в оренду, що власне успішно й зробили. Новий власник хотів розчистити озеро, витративши на це купу грошей. Але нічого з того не вийшло, бо в судовому порядку у власника забрали ділянку, аби знову комусь продати вже за вищу ціну. «І все б нічого, але землю роздавали не жителям села, до того ж по 7-8 га землі. Громада не проти, але не зрозуміло, куди ідуть гроші. Люди не отримали ні амбулаторії, ні нового дитячого садочка, які конче потрібні жителям», – додала Анна.

Боротися з перерозподілом земель Громадський актив Княжич почав з малого, провівши 15 серпня акцію «Княжичі для княжичан» по прибиранню і благоустрою озера «Нова».

 

Громадський актив Княжич – добровільна організація, яка робить все можливе, аби життя в рідному селі стало кращим. Неорганізованість, тотальна безвідповідальність влади сформували організацію. Кредо Громадського активу: хочеш щось змінити, зроби це сам. Цим девізом і керувались організатори, збираючи людей на суботник.

Ситуація виявилася дійсно не райдужною. Озеро «Нова» не виглядало, як приваблива місцина для відпочинку мешканців села. Купа сміття, яке чомусь ніхто не вивозить. Пояснив причину цього один із засновників Громадського активу Руслан Лук’яненко: «Схема продажу землі, така: є «ласий» шматок землі, його елементарно засмічують і продають за безцінь. З цим озером схема така ж. На цій території купи сміття, які ніхто не прибирає. Хоча є і комунальне підприємство, і комунальна служба і громадські формування». Він також додав, що ідеєю суботника було почистити озеро, зробити територію  привабливою, і найголовніше – залишити її у власності громади села.

 

Активісти Громадського активу та небайдужі мешканці з неабиякою активністю навели лад поблизу водойми. Учасники акції почали збиратися дещо з запізненням. Але, не зважаючи на це, прибрати княжицьке озеро загалом зібралося близько двох десятків активістів.

Мешканців села розподіл землі не так хвилював, як купа сміття. Про те, що спонукало особисто його взяти участь у акції, розповів чоловік, який першим прийшов на суботник: «Мене не обходять політичні справи. Я вже не в тому віці. Мені просто не подобається цей бруд. Останній раз озеро чистили ще в 1986 році. Тут був ще бережок. І пісок на ньому був чистий».

Кожен учасник отримав жилет, рукавички та пакет для сміття. Папір, скло та інші відходи добровольці збирали окремо. Прибравши сміття, активісти взялися розчищати кущі та зарості. Чоловіки хвацько оперували бензопилами, ручними ножицями, сокирами. Праця, звичайно, тяжка, але ніхто з учасників акції не скаржився. «Так, важко, але хто ж, якщо не я, буде прибирати», – поділився своїми думками один із учасників.

  

Не обійшлося й без «пригод». На березі озера активісти віднайшли невідомий предмет. Деякі вже було подумали, що це снаряд часів Другої світової війни. Військовий службовець, якого покликали розпізнати підозрілий предмет, не знайшов жодної загрози людям.

 

Робота видалася складною, але все-таки не пройшла даремно. Прибрали основний під’їзд до озера та частково берег вздовж водойми, де рибалять мешканці села. Залишається сподіватись, що влада та місцеві жителі звернуть увагу на зроблену роботу і підтримуватимуть таку чистоту і надалі. Аби тільки водойма залишилася у власності громади.

 

Автор: Юлія Гутенко (At Brovary)