WTF?
     
"Підводні камені" при прийомі на роботу" (ВІДЕО)

 25-го травня фракція "Демократичний Альянс" організувала лекцію для броварчан, яка допоможе уникнути помилок при прийомі на роботу.

- Перш за все ми взялися за ІТ, - говорить - лідер партії, Аліна Дяченко. - Потім провели обговорення, що буде цікаво людям ще. Ви ж розумієте, що юристи можуть говорити про що завгодно. Виходили з практичної потреби.

- Пропонувалася тема "захист жінок у шлюбі" (у тому числі громадянському), - продовжує лектор, юрист, Анна Маліновська. - Цікаво було б поговорити на тему "звертання до виконавчої влади". Звісно, тему можна розкрити 2-ма реченнями. Також люди можуть почерпнути всю необхідну інформацію з інтернету, але тут дуже багато тонкощів. Можна було б поговорити про землю, але це дуже болюче питання. Стаття 118 є, Земельний кодекс є, але вони не працюють в державі - усе поділено до нас. Проте зупинилися на працевлаштуванні, як на найактуальнішій темі.

- У будь-якому разі, - продовжує Аліна Дяченко - захід тестовий. Усе буде залежати від того, скільки людей прийде, який буде відгук.- Скажемо відразу, людей було небагато - 9-ть жінок (деякі були з дітками).

- Де наші чоловіки? - сміялася пані Аліна - уже всі працевлаштовані? Або не збираються працювати? - Але врешті, трохи з запізненням один чоловік завітав на зустріч.

 Отже, лекція почалась з того, як правильно змінити місце роботи. Щоб не лишитися "на вулиці", коли звільняєшся з одного місця, потрібно написати заяву на прийом на роботу - в інше. Адже бувають різні форс-мажорні обставини, коли на вашій заяві є резолюція і вона у вас на руках, це страховка з першого дня вашої зайнятості. Від нового працівника не зможуть відмахнутися недобросовісні роботодавці у разі скорочення, травмування тощо. Закон буде на боці робітника. До речі, мало хто знає, що у випадку, коли працівник усе ж подає в суд на роботодавця і немає документально підтвердженого розміру зарплатні, яку він мав би отримувати (адже може бути, що офіційна та реальна зарплатні не одне й те саме), за доказ можна брати оголошення в інтернеті, де є розмір обіцяної зарплатні шукачеві.

 Людина вважається працівником з першого дня її роботи. Неоформлений працівник є укриттям податків від держави, що карається понад 30 тисяч грн за одного працівника. Приводом для перевірки податкової інспекції може стати заява від робітника, або, навіть, сигнал від "доброзичливців".

- Тобто це є доказом у суді, інша справа, як суд оцінить виїмку з інтернету - говорить лектор.

 Наступне про що йшлося це некоректні оголошення від роботодавця. Наприклад, вимоги до майбутнього секретаря-референта: "вродлива дівчина, до 23-х років, з інтелігентними манерами". По-перше, наявна гендерна дискримінація чоловіків; по-друге, врода є суб'єктивним критерієм (до того ж навряд ви легко відшукаєте жінку, яка вважає себе не гарною); по-третє, наявна вікова дискримінація; по-четверте, вимагати інтелігентних манер не інтелігентно з боку компанії. Тобто, це оголошення розорило би роботодавця десь в Америці, в Україні це може насторожити шукача роботи.

 Далі мова пішла про співбесіду. Перше, про що необхідно спитати - вид трудового договору, а саме як ви будете прийняті на роботу: наказом або трудовим договором. Найчастіше в Україні люди працюють за наказом (у цьому випадку різновид безстрокового трудового договору). Немаловажне питання терміну строкового трудового договору.

- Сьогодні, коли ринок робочої сили переповнено, роботодавці грішать чим? Приймають людину на 6-ть місяців випробного терміну, а потім буде видно. Далі подовжують договір ще на 6 місяців. Пролонгація понад двох разів строкового договору (не плутати з контрактом), автоматично перетворює його на безстроковий. Роботодавці або цього не знають, або їм ніхто не підказує, але ви можете бути впевненими, якщо вам один строковий договір пролонгували, ви вже на постійному місці. Навіть можна не вимагати перезаключення безстрокового договору. Тривалість випробувального терміну має бути зазначений або в трудовому договорі, або в наказі. Якщо цього не має, примусити вас його допрацьовувати ніхто не має права.

 

 Цікаво було послухати й про розміри зарплатні.

- Той, хто йде на оклад, тому легше. Є ставка, можна поцікавитися від чого залежать надбавки, доплати й преміальні. Знову ж таки, якщо це бюджетна організація або підприємство, роботодавець дуже обмежений у своїх діях, бюджетом, який виділяє організація. Якщо підприємство іншої форми власності, все залежить від розміру прибутків.

 Що стосується режиму роботи. Ви повинні розуміти о котрій ви підете, о котрій прийдете додому. Це не визначає законодавець, це потрібно обговорювати з роботодавцем. Також потрібно враховувати шкідливі й тяжкі умови праці. Цікаво, що не рідко на співбесіді трапляються питання (наприклад про родину або віросповідання), які не характеризують шукача, як працівника (адже людина може бути поганим батьком, але прекрасним перекладачем). У вітчизняній судовій практиці, на жаль, мало прикладів, коли людина оскаржує рішення співбесіди. По-перше, через те, що нічого не дається на руки. У противному випадку такий тест був би доказом у суді. Адже предмет для суперечки є, певні питання не повинні ставитися роботодавцями потенційним працівникам. Ще питання: про що просити такого роботодавця в суді? Анна Маліновська, говорить, що можна домогтися передивитися умови питання тесту й виключити, ті які образили шукача, окрім того, можна вимагати пройти його наново. З іншого боку, зараз такі судові витрати, що кілька разів подумаєш. Окрім того, у зв'язку з кризою на ринку праці, мало хто може собі дозволити сказати: я відмовляюся відповідати на перші 10 питань, адже вони стосуються мого приватного життя.

 Документи при прийомі на роботу КЗоТ не регламентує чітко. Зазначено: документ про освіту, трудова книжка, паспорт, ІПН, свідоцтво про загальне державне страхування, зараз знову повертаються військові білети, медична книжка (за потреби). Перелік не вичерпний, адже у КЗоТі зазначено: "та інші документи".

 Що стосується прийому на роботу неповнолітніх, працювати люди мають право з 16-ти років. Від 15-ти до 16-ти років встановлюється 24-ри години - робочий тиждень. Але дуже часто неповнолітні працюють багато й тяжко.

- У цьому разі відділ кадрів має затребувати письмовий дозвіл батьків (опікунів) на роботу. Можна взяти довідку з місця навчання, наприклад, якщо дитина хоче підробити в кафе, вона може додатково принести довідку з училища, де навчається на кухаря. - Що ж стосується навчальної практики, то вона має оплачуватися. Проте коли на практику направляє заклад це одне, а коли студент шукає її сам - зовсім інше, він буде вдячний і за безоплатний труд, лише б йому написали характеристику в навчальний заклад. Окрім того, сьогодні роботодавець не виділяє коштів на практикантів, цих грошей немає в штатному розкладі. Також на лекції було озвучено гостями, що бувають випадки, коли навчальний заклад "стояв над душею" в керівництва підприємства, щоб півзарплатні практикантів перераховувати на рахунок закладу.

 Також гості заходу зачепили болюче для Броварів питання підприємств, які надають гуртожитки. Пані Анна висловила надію, що підприємства таким чином заохочують молоді кадри, які потрібно навчити й виховати, які не поїхали б відразу, як набралися досвіду більш-менш. Натомість пані Ангеліна зауважила, що часто гуртожитки є складовою стратегії підприємства. Тобто дешеве житло працівник зможе оплатити, отже гідну зарплатню (на яку в тому числі можна винаймати гідні м2) можна й не платити, а давати людям копієчку, щоб триматися на плаву. Іноді люди потрапляють у замкнене коло: звільнишся з роботи, маєш виїхати з гуртожитку, щоб орендувати квартиру потрібно назбирати коштів, а як їх назбирати, коли зарплатня невисока? Тож іноді люди роками шукають вихід з таких відносин з роботодавцем.

 Отже, повертаючись назад, наголосимо, що має бути або наказ про прийом на роботу, або трудовий договір з резолюцією роботодавця та вашим підписом. Проте переш ніж підписувати необхідно уважно з ним ознайомитися не поспішайте.

- Як мінімум одна фраза повинна вас насторожити: "заробітна платня згідно зі штатним розкладом". Це той документ, який тримають за сімома замками та окрім керівника та головного бухгалтера, проте, якщо в наказі є цей рядок: "згідно зі штатним розкладом", оскаржити такий наказ можна, адже працедавець не ознайомив працівника з найвагомішою умовою праці, розміром зарплатні. Вам можуть пообіцяти одне, а побачите ви геть інше. Це обман. Ви не можете вимагати штатний розклад, але вам можуть надати той самий рядок, яка стосується саме вас, зрозуміло, що ви не будете вивчати весь документ. Але якщо є активний спротив з боку роботодавця, можна змінити формулювання наказу. Нехай пропишуть, з яким конкретно окладом. - Врешті, якщо роботодавець хоче будувати нормальні відносини з працівником, у цьому не має нічого страшного.

 Що ж стосується судів, то перспективи будь-якого спору визначить лише спеціаліст.

- Нормальний юрист, який працює на власну репутацію, а не заради "викачки" грошей вам підкаже, але саме перспективи, а не результат. Адже суд оцінює докази згідно зі своїми внутрішніми переконаннями... Ви повинні розуміти, яка розстановка сил у колективі: хто з вами, хто проти вас. Ну а юрист підкаже яка існує судова практика з цього приводу. Зауважу, що у справах про поновлення на роботі та по розмірах зарплатні, судовий збір не стягується. Раніше всі трудові спори були безкоштовними. Зараз це адміністративне право, і мінімальний судовий збір коштує понад 500 грн за одну позивну вимогу (!).

 Ще один документ на якому Анна Маліновська зауважила - посадова інструкція. Вона має містити найменування професії, посади згідно з класифікатором професій, до речі код професії має повторюватися в посадовій інструкції. У ній також має бути розмежування обов'язків між однаковими посадами, адже не може два-три бути бухгалтери займатися однаковою роботою, загальний об'єм має розподілятися між працівниками. Це не означає, що два бухгалтери не можуть замінити одне одного, проте розподіл обов'язків це запорука порядку на підприємстві. Було б дуже мудро попросити копію посадової інструкції з вашим підписом, краще її зберігати десь не в робочих стінах. Коли відбувається зміна інструкції (це дуже довготривала процедура), це відбувається через профсоюзні спілки, щоб не порушувалися права працівників, щоб не було розширення обсягу роботи, яке вимагає більшого часу - це збільшення зарплати, як мінімум. Докорінна зміна посадової інструкції підпадає під статтю КЗоТ: "зміна суттєвих умов праці". Закон у цьому випадку на боці працівника.

- Що стосується матеріальної відповідальності, усе чітко прописано КЗоТом, і за ці межі ніхто не може вийти. Існує перелік посад-професій, які працюють з матеріальними цінностями, вони є матеріально відповідальні люди. Коли мені при прийомі на роботу дають на підпис документ про матеріальну відповідальність, я, як юрист, його цілком спокійно підписую, жоден мускул не ворухнеться. Я знаю - я не матеріально відповідальна особа. Те що мені передали ноутбук з мишкою та дротом має бути зафіксовано: яку марку мені передали, у якому стані. Це вже акт передачі матеріальних цінностей, у будь-якому разі підвести мене під суд неможливо. Якщо я пошкоджу оце все, то відповідатиму лише в розмірі свого середнього заробітку, і тільки один раз...

 Якщо ви підписуєте положення про не розголошення комерційної таємниці, будь ласка, не забудьте вписати скільки років ви маєте зберігати мовчання.

 Зайшла мова й за парадокси при прийомі на роботу. Наприклад, первинний медогляд при прийомі на роботу, має оплачувати роботодавець. З іншого боку, не можливо притягнути його до відповідальності, адже невідомо на скільки ще місць претендувала людина. З іншого боку, коли шукач проходить медичний огляд власним коштом (а є аналізи, які дійсні короткий термін), і не отримує бажаної роботи, він знов робитиме необхідний огляд власним коштом.

- Також при прийомі на роботу необхідно ознайомитися з колективним договором, якщо такий є на підприємстві. Він встановлює додаткові види грошових виплат: надбавки, доплати, премії. Ви маєте знати за що, у якому розмірі, за яких умов ви можете розраховувати на них. - Колективний договір регулює дії, стосунки не лише між керівництвом і підлеглими, але й відносини між працівниками. - Розумієте, у нас, якось так склалося, люди вважають, що премія це щось таке, що ледь не випадково падає з неба. Товариство, премія це додаткова зарплатня, яку ви за-ро-би-ли. Ставтеся до цього ось так: вона не падає вам з неба, ви її вже заробили. Інша справа, що її ще потрібно витягнути, вибити з роботодавця, - сміється. Порушення колективного договору карається штрафом, правда не великим або звільненням. Отже, це документ який не проігноруєш.

- Правила внутрішнього трудового розпорядку. Вони встановлюють режим роботи підприємства. Якщо воно має різні цикли, направлення (окремо адміністрація, окремо виробництво) - усе має бути прописано прямо по підрозділах, якщо це величезний холдинг правила ВТР розробляються по окремим підрозділам, направленням тощо. Далі. Положення з охорони праці на підприємстві. Ви маєте бути з ним, ознайомлені. Чому? Тому що, можливо ви відповідальні за якісь вогнегасники. Ви маєте, як мінімум, вміти ними користуватися. Також ви маєте ознайомитися інструкцією під ваше робоче місце, якщо така є. Це обов'язково, іноді вона передбачає, навіть, кримінальну. відповідальність.

 Наприкінці зустрічі присутні зачепили тему фрілансерів, які часто не укладають договорів, це журналісти, які працюють на кілька ЗМІ або сантехніки, які розміщують оголошення в інтернеті про надання послуг. Отже, як такі люди можуть забезпечити власну пенсію. Думки були різними, наприклад, що найближчим часом мінімальну пенсію введуть для всіх громадян. Той хто прагне більше, може добровільно відраховувати гроші в пенсійний фонд, але дехто засумнівався, чи дійдуть ці кошти назад до людини? Можна створити ФОП, але питання в тому, наскільки регулярним є робота-підроботка, адже платити податки за дві відремонтовані розетки на місяць ніхто не буде.

- Проблема в іншому. Кожен би з нас платив би податки, - говорить Анна Маліновська - як би знав - дитина йде до школи, ви не маєте нести до школи пластикове вікно й вставляти його; не маєте купувати стіл чи унітаз; ви не повинні ремонтувати холодильник у столовій або ремонтувати дах. Захворіли ви або ваша дитина, ви спокійно робите флюорографію і не трясетесь за кожен аналіз. Тоді було б все нормально. А держава прагне, щоб спочатку змінилися люди, а потім би змінилася держава. А ми в цей час живемо, хворіємо, наші діти ростуть, ми хочемо їм дати краще, і не хочемо ходити в не гарний садочок, стару школу, або навчатися в три зміни, а школи нові потрібно будувати - замкнене коло.

 Закінчилася лекція охороною праці. Її гарантує закон, а стежить за його виконанням інспекція з охорони праці. Мало хто знає, що, навіть, мило в туалеті це охорона праці, не кажучи про спецодяг. Сюди відносяться, навіть, жалюзі, які зберігають ваші очі під час роботи. Також працедавець може приховувати або не знати, що кожні дві години, людина, яка працює за монітором, має брати 15 хвилин відпочинку. Дуже важливо це знати, адже керівництво часто економить на підлеглих.

 Отже, лекція була дуже змістовною. Але дуже змістовним є і КЗоТ, який мало хто бере до рук. Користь заходу в тому, що спеціаліст (!) за дві години розклав усе по полицях. Людина зовсім далека від юриспруденції могла зрозуміти кожне слово. Захід був побудований таким чином, що присутні могли вільно ставити питання, ділитися прикладами. Окрім того, Анна Маліновська - прекрасний оратор. Вона розкрила тему в прикладах, які присутні розбирали. Зрозуміло, що дізнатися про кожен приватний випадок ця стаття, ця лекція не зможе, але вона дасть відповідь, у яких документах можна шукати.

 Лідер "ДемАльянсу", Аліна Дяченко зауважила, що захід тестовий, але дуже хотілося б, щоб такі лекції проводились і надалі. Уявіть, усьго за дві години спілкування, або перегляду ролика в інтернеті, ви зможете відповісти на низку болючих питань. Після лекції присутні ділилися пропозиціями, якою має бути наступна тема. Варіантів було багато, але спершу, якщо, люди зацікавляться лекцією, було вирішено довести почату тему до логічного кінця - до звільнення, а далі буде видно. Тож сподіваймося, що далі, дійсно, буде.