WTF?
     
Спеціальна комісія Верховної Ради обговорила долю броварського радіопередавального центру

 Історія знищення броварського радіопередавального центру тягнеться вже більше десяти років, а обговорення питань щодо приватизації та подальшої долі земель підприємства активно тривають і сьогодні. Зараз розслідування стану справ щодо повернення нерухомого майна стратегічного оборонного підприємства до власності держави відбувається на рівні Верховної Ради.

 Щоб детальніше розібратися у справі, оповитій безліччю таємниць, цієї се-
реди, 20-го квітня, до Броварів завітала Спеціальна комісія Верховної Ради з питань приватизації на чолі з народним депутатом Павлом Різаненком, який, власне, й ініціював цю «зустріч».
 

 На виїзне засідання з’явилися також інші депутати, представники прокуратури, Держсільгоспінспекції, Держспецзв’язку, Фонду державного майна, Держгеокадастру, Національної поліції та Міністерства юстиції.

 Перше з чого розпочали засідання представники комісії разом із журналістами та місцевими посадовцями – прогулянка і у той же час огляд території радіопередавального центру. Провів «екскурсію» новий директор РПЦ Олексій Скочко. Нагадаємо, попереднім арбітражним керуючим підприємством був Сергій Буличов.

 Членам комісії Олексій коротко розповів, як поетапно приватизовували і знищували стратегічне державне підприємство. Керівник повідомив, спершу через позов податкової за несплату податків підприємство було визнане банкрутом. Після чого його потужності потроху стали руйнувати: зрізати антени, продавати адмінбудівлі, знищувати техніку та обладнання.

Новий керівник РПЦ Скочко Олексій
Кіссе Антон Іванович (Відродження)
Скочко Олексій

  Щоб наочно показати наслідки руйнації потужностей підприємства, Олексій відкрив гостям, як він сам назвав, «серце радіопередавального центру». За замком і залізною решіткою перед очима присутніх постали картини, більш схожі на кадри з якихось постапокаліптичних стрічок чи фільмів жахів. Скрізь на підлозі було бите скло, обійти яке неможливо. У деяких кімнатах і пройти неможливо, не спіткнувшись через якийсь зламаний прилад чи решти меблів. Поруч із цим усім просто так були розкидані старі документи, які, до речі, непогано збереглися. Стіни потріскалися, сходи полущилися, вікна – розбиті, меблі – розтрощені, а дверей – і поготів.

   На металобрухт перетворився і унікальний радіопередавач «Борей» – єдиний на усю територію колишнього СРСР. РПЦ у Броварах міг передавати сигнал навіть на східні регіони України, що, як зазначив Павло Різаненко, неабияк допомогло нашій державі зараз, коли частина території Донбасу окупована.

  У будівлі, яка згідно з документами була продана як «бита цегла», розташовувався бункер, який міг витримати ядерний удар на Київ і протягом довгого часу забезпечувати життя працівникам підприємства. Укриття мало власну лінію зв’язку з урядовим бункером на випадок війни чи надзвичайної ситуації. РПЦ мав передавати сигнал через автономний пункт ретрансляції. Від бункеру не залишилося нічого, крім декількох, вкритих пилюкою, стільців.

  Територією колись до болі знайомого підприємства пройшлись і колишні працівники РПЦ. Жінка, яка колись не один десяток років провела у його стінах, зауважила: "Ви на власні очі побачили, що залишилося від радіопередавального центру. Хіба можна відновити це підприємство? Ми ж тут не кошики плели! Мені боляче це чути і бачити".

  Після огляду території РПЦ на вулиці Онікієнка (вул. Кутузова) члени комісії мали також відвідати ще одне приміщення підприємства на вулиці Київській. Присутні згодилися на тому, що на тій ділянці ситуація така сама, тому їхати туди не варто. Через це присутні одразу вирушили до міськвиконкому, де відбулося засідання Спеціальної контрольної комісії.

Андрій Василенко "Самопоміч"
Колишня працівниця РПЦ
Ігор Лапін і Дубінін Олександр

 Членів комісії приголомшив той факт, що міський голова Ігор Сапожко не з’явився на парламентське засідання та не долучився до обговорення питання підприємства, що розташоване на території міста, яким він керує. Замість себе мер делегував свого заступника Григорія Голубовського, який повідомив, що міський голова знаходиться «на особистому прийомі громадян», тому ніяк не може прийти на засідання. Народний депутат Ігор Лапін звернувся до Голубовського, аби той зателефонував меру та «порекомендував йому правильно розставляти пріоритети». Хоч як чекали Ігоря Сапожка, але він на засіданні так і не з’явився.

 Засідання розпочалося з тривалої розповіді Павла Різаненка про історію РПЦ і махінації, які й допомогли знищити державне підприємство. Нагадаємо, радіопередавальний центр у Броварах був створений ще до початку Другої світової війни і з того часу аж до розпаду СРСР постійно розширювався і поповнювався новим устаткуванням. Після набуття Україною незалежності, РПЦ почав занепадати. У 2004 році було порушено справу про банкрутство підприємства, після чого і почалася низка дій, що і призвели до повної руйнації.

Павло Різаненко та Ігор Лапін
Скочко Олексій та Дубінін Олександр

  Після цього члени комісії перейшли до заслуховування доповідей представників державних структур, причетних до розслідування справи. Першим Ігор Лапін надав слово силовикам, зокрема, делегату від Генеральної Прокуратури. До нього запитань, що стосувалися відновлення справедливості та покарання винних осіб, було лише три: «Що є сьогодні? Що вже зроблено? Що збираються робити органи прокурати?». У відповідь нічого нового з вуст начальника відділу організації представництва в регіонах Олексія Мельника члени комісії не почули. Лише, що «Прокуратура Київської області вживала заходів щодо оскарження судових рішень, які стали підставою для реєстрації цієї земельної ділянки як земель сільськогосподарського призначення».

  Більшість часу розмови з представником обласної прокуратури була присвячена клопотанню про поновлення терміну позивної давності. Павло Різаненко заявив, що до справи може бути причетний правоохоронець, який досі працює в прокуратурі. Відповідь на подальші запитання зводилася до одного: «буде проведено перевірку».

Скочко Олексій
Перший заступник голови комісії Лапін Ігор (НФ)

  Далі слово надали слідчому Національної поліції, якому вдалося поліпшити ністрій членам комісії. За його словами, справу зрушили з мертвої точки. Він повідомив, що щодо двох осіб, які ймовірно призвели до того, що центр позбавився землі, – посадовцю Держгеокадастру Губіну та колишньому арбітражному керівникові РПЦ Буличову – вже відкрито кримінальне провадження. Вже почалося проведення відповідних експертиз.

  Натомість доповідь представниці Держгеокадастру не задовольнила жодного з членів комісії. Дати чітку відповідь, чому працівники структури закрили очі на очевидні фальсифікації документів, жінка не змогла. Вона виправдовувалася ненавмисними описками у документах: «Помилково ділянка центру була внесена до землі сільськогосподарського призначення». Павло Різаненко наголосив, що за підписом працівників Держгеокадастру землі РПЦ були передані з державної власності у приватну. На це представниця держструктури відповіла лише: «У нас немає можливостей. Ми працюємо у рамках закону».

   Члени комісії залишилися невдоволеними і від доповіді представниці Міністерства юстиції. Павло Різаненко та Ігор Лапін хотіли почути від неї, як скоро колишнього арбітражного керівника РПЦ Буличова, нарешті, позбавлять ліцензії. «Ви проігнорували звернення суду», – заявив Павло Різаненко. Представниця Мінюсту повідомила, що невдовзі будуть проведені додаткові перевірки. Натомість представника Держсільгоспінспекції попросили дати оцінку ситуації. Той, у свою чергу, заявив, що численні «перевірки виявили порушення, однак держструктура не уповноважена звертатися до суду».

Очільник відділу з питань банкрутсва управління юстиції Київської обл Орос Наталія
Григорій Голубовський - заступник міського голови Броварів Ігоря Сапожка
Орос Наталія, Олексій Мельник і Андрій Сивець

 Насамкінець пан Різаненко додав, що до незаконної приватизації земель РПЦ причетний і міський голова Ігор Сапожко. За якого ініціативи депутати Броварської міськради без попереднього ознайомлення з пропозицією, ухвалили рішення про зміну цільового призначення центру. Тому, як зазначив Ігор Лапін, панові Сапожку доведеться відповідати перед комісією вже на Банковій.

  Такої ж думки був і народний депутат Костянтин Усов: «Ми бачимо дуже дивну, якщо не сказати більше, поведінку міського голови, особливо з огляду на певну інформацію, що тут прозвучала. Ми приїхали сюди, аби зустрітися і  з ним також. Але він проігнорував засідання і тепер буде змушений приїхати до нас. Ми, у свою чергу, ставитимемо питання про, як мінімум, неналежне виконання мером своїх обов’язків».

Представник Держгеокадастру Солодка Інна Василівна
Солодка Інна та Матис Ганна

  Незабаром буде оприлюднене рішення парламентської комісії. Вирішення проблеми земель РПЦ – спільне завдання, тому об’єднавши сили вдасться вставити істину та покарати винних.