WTF?
     
" Кубок міста Бровари" з шахів

 3-го квітня у Броварах, у спортивному комплексі "Манеж" відбувся відкритий шаховий турнір "Кубок міста Бровари". Очікувалось, що змагатиметься 80 учасників, проте не приїхав Чернігів, тож боролися 73 спортсмени. Між собою змагалися шахісти різного віку, різної статі. За переможні місця спортсмени отримали від 1000 гривень до - 200. Окрім того, за три перші місця нагороджували кубками та дипломами. Також нагороджували спеціальними призами: трьох кращих шахістів Броварів, жінок, ветеранів (1956 р.н. та старші), юнаків та дівчат (2000 р.н. та молодші).

Розминка перед грою
 
Начальник спорткомітету, Рожков Дмитро Анатолійович

 Перед турніром ми поговорили з організатором, шахістом, який також брав участь у змаганнях, Семеном Гребенюком. Чоловік півроку виношував ідею турніру.

- Це будуть швидкі шахи  (рапід), з обрахуванням міжнародного рейтингу ФІДЕ, завдяки тому, що в нас суддя міжнародної категорії, найвідоміший суддя в Україні (він сам з Києва), Товчига Олег Григорович. Окрім того, стежитиме за партіями секретар Грибіниченко Григорій Іванович. Я створив шахову федерацію, лишилось тільки оформити папери, а федерація має проводити турніри, щоб людям було цікаво.

Суддя міжнародної категорії, Товчига Олег Григорович відкриває турнір
 
Учасники підвелися для виконання Гімну

Сьогодні гратимуть люди з Київської області, з Житомира, навіть, буде представник Чехії. Грати може хто завгодно. Будуть майстри міжнародні, майстри України, гросмейстери. Це дебют, у Броварах уперше років за двадцять, мабуть,  масштабні шахові змагання. Зазвичай ми виїжджаємо на них. Можливо це стане традицією і ми проводитимемо кубок постійно, але ще не зрозуміло, усі хочуть, а як воно буде не ясно.  Дуже посприяли в організації заходу працівники спорткомітету, зокрема Рожков Дмитро Анатолійович. Турнір проводиться з його подачі, зазвичай усі займаються футболом тощо. 

Так місто пишається спортсменами
 
Так вкладає гроші в спорт

Наразі це прогресивний вид спорту, а у Броварах забули що таке шахи, хоча всі чемпіони областей раніше були з нашого міста. - Пан Семен зауважив, що турнір сильний, навіть, по столичним міркам, але підкреслив, що зараз на шахи в Україні майже не виділяються гроші, тому вони практично на грані вимирання. - Багато талантів, багато тих хто добре грає, але майже всі їдуть за кордон, у нашій країні це не надто вітають, тому такий дефіцит з турнірами. Я сподіваюсь, що турнір стане щорічним. Наступного разу ми залучимо більше спонсорів. Зараз ми обійшлися невеликими коштами, тим що виділив спорткомітет. Наразі виникла проблема з приміщенням, колись був шаховий клуб, його зал суттєво зменшився, там максимум може взяти участь сорок людей. 

 

- Кого ви бачите своїм суперником?

- Буде багато сильних гравців, ви не думайте, - сміється - завжди знайдеться гідний супротивник. Зараз ви бачите, учасники підтверджують реєстрацію та роблять внесок (100 грн), гроші підуть на призовий фонд, 25% відсотків береться на сплату оренди приміщення...

- Як це? Воно не державне?

- Ніякої корупції, - сміється - потрібно щось заплатити за те, що люди у вихідний вийшли на роботу. Можливо й не доведеться, це вирішить спорткомітет.

До речі, люди, які вийшли у вихідний, могли б забезпечити більшу чистоту на заході. Підлога на балконі
 
Підлога в жіночій вбиральні, вода розлита на плитці цілий день. Доповнює картину характерний сморід

 Після вступного слова та Гімну України почались змагання.Суддя попередив, що за будь-який сигнал мобільного телефону доведеться дорого заплатити: дзвінок, смс, вібрація автоматично приносить поразку. Ніяких обмежень не було, вікова різниця між противниками могла сягати тридцяти років. Відверто кажучи розмаху не було. Шахістів не балують зайвою увагою. Звісно, для них зустріч такого масштабу вже свято, тому вони й радіють зовсім не пристосованому приміщенню.

- Дуже добре місце, - говорить міжнародний майстер, Віктор. - Іноді турніри проводять у приміщеннях дитячих садочків, де зовсім нічим дихати.

- Тобто головне для турніру з шахів - простір?

Організатор, Семен Гребенюк також змагається за першість
  
Міжнародні майстри, Віктор і Леонід

- Так, - додає колега пана Віктора, Леонід. - Ми шахісти народ не вередливий. Інша справа, що могло бути краще.  - Протилежної точки зору пан Миколай, який привіз на турнір сина.

- Найкращим варіантом були би спортивні, актові зали у школах. Поруч з шаховим клубом сьома школа, туди можна було пішки перенести столи. - Також пан Миколай відмітив проколи в організації заходу. Перш за все, це стосується анонсування (хоча це проблема майже кожного заходу в Броварах). - У місті досить ключових точок, де можна було б розмістити інформацію. Я був переконаний, що гратимуть у вікових категоріях. Коли ми підтвердили заявку сина, закінчилась реєстрація, оголосили, що немає вікових обмежень. Я б і сам позмагався.

Батько розбирає з сином сильні й слабкі ходи в зіграній партії
 
Завідувач шахового клубу, секретар турніру, Грибіниченко Григорій Іванович

 Окрім того, на таку кількість дощок одного судді замало (узагалі-то їх двоє, але фактично один), дуже важко відстежити всі спірні моменти.

 Попри майже повну тишу, іноді емоції брали верх. Особливо гостро поразку сприймали діти. Але пристрасті вирували й серед дорослих. Учасник, який програв, у розпачі обізвав спостерігача, який стежив за партією, мовляв він завадив гравцю. Суддя жорстко присік суперечку й домігся, щоб грубіян вибачився.

- Тримайте себе в руках, нічого страшного не відбулось! Покажіть, яка витримка має бути в шахіста.

Під кінець турніру напруження зростає
 
На всі змагання, щоб таланило, шахіст бере з собою білого та чорного ферзів

 Після кількох годин напруженої роботи суддя й організатор заходу нагородили переможців. Броварчани посіли четверте та десяте місця.

 - Що можете сказати з приводу турніру? Які враження? - питаємо у ветерана шахів, Левченка Віктора Йосиповича.

- Збірна солянка. На мою думку, учасників мали б розбити на категорії, а так вийшло, що любитель грає з гросмейстером. З іншого боку, захід вийшов масовим. Багато шахістів мали змогу пограти.

Перше місце посів Будніков Олег
 
Молодь спостерігає за грою "ветеранів"

 Отже, початок є. Проте представникам місцевої влади слід замислитися над тим, щоб допомогти ентузіастам. Також ми віримо, що знайдуться спонсори турніру, це дасть змогу вивести турнір на якісно інший рівень, адже на одному прагненні тяжко винести такий масштабний проект, а дуже хочеться, щоб він мав успіх.